Polskie-Cmentarze.pl

Wydarzenia

Poniedziałek 09.10.2017, godz. 11:069 Lubuskie Zaduszki Jazzowe 2017

namysłowski fb 1

9 Lubuskie Zaduszki Jazzowe 2017 z kwintetem Zbigniewa Namysłowskiego

Zbigniew Namysłowski – jeden z gigantów polskiego jazzu, twórca wielu znaczących formacji (zwłaszcza kwartetów i kwintetów), współtwórca specjalnych projektów łączących jazz z różnymi gatunkami muzycznymi (polska muzyka ludowa, muzyka klasyczna, reggae). Jest jednym z trzech, obok Jana Ptaszyna Wróblewskiego i Tomasza Stańko, najbardziej rozpoznawalnych polskich jazzmanów na świecie. Koncert podczas 9 Lubuskich Zaduszek Jazzowych 2017 wypełnią znane autorskie kompozycje artysty, być może pojawią się także muzyczne wątki z ostatniej płyty Namysłowskiego nagranej z okazji 77 urodzin artysty w roku ubiegłym. Płyta „Polish Jazz, Yes!” ukazała się jako 77 wolumin historycznej winylowej serii „Polish Jazz”. Tegoroczna lubuska trasa zaduszkowa w trzech lubuskich miastach (Zielona Góra, Krosno Odrzańskie i Gubin) odbywać się będzie także w szczególnym składzie osobowym, w którym przy klawiaturze fortepianu zasiądzie młoda polska jazzowa pianistka, nagrodzona fryderykiem 2016, Aga Derlak, która także tego roku wydała swój debiutancki album. Tym samym stała się kolejną młodą artystką, którą bierze pod swoje skrzydła Z.Namysłowski (wcześniej byli to m.in. A.Dutkiewicz, L.Możdżer i S.Jaskułkie). Czy będzie to nowa odsłona kolejnego wielkiego kwintetu? Jeśli tak, będzie on miał swoją premierę w zielonogórskiej Hydrozagadce.

namyslowski fb

Zbigniew Namysłowski – Lubuskie wątki

Biografia artystyczna Zbigniewa Namysłowskiego łączy się znacząco z Ziemią Lubuską, zwłaszcza z Zieloną Górą. Wszak to od słynnego zielonogórskiego Winobrania wzięła swój tytuł płyta kwintetu Namysłowskiego wydana w 1973 roku („Winobranie”, Polskie Nagrania, seria Polish Jazz vol.33). Bliskie przyjacielskie kontakty łączyły saksofonistę i jego rodzinę z animatorem życia jazzowego na Ziemi Lubuskiej, zielonogórzaninem Szymonem Bujaczem – twórcą Lubuskiego Clubu Jazzowego powołanego do życia w roku 1966. Wreszcie to kwintet Namysłowskiego stał się gwiazdą pierwszego jazzowego koncertu w Filharmonii Zielonogórskiej w maju 1972 roku.

Terminarz koncertów:

3 listopada – inauguracja w (Hydro)zagadce (Zielonogórski Ośrodek Kultury)
4 listopada – Kuźnia Smaku (Krosno Odrzańskie)
5 listopada – Gubiński Dom Kultury (Gubin)

Skład zespołu:

Zbigniew Namysłowski – saksofon
Jacek Namysłowski – puzon
Aga Derlak – fortepian
Michał Kapczuk – bass
Grzegorz Grzyb - perkusja

Powrót

Dodaj Komentarz

  • Aby zapobiec spamowi, proszę wprowadzić widoczny na poniższym obrazku kod zabezpieczający w pole tekstowe pod obrazkiem.

    Kod zabezpieczający

    Odśwież

  • wyślij

Komentarze