Poniedziałek 14.05.2012, godz. 21:22Rotmistrz Witold Pilecki - 111. rocznica urodzin
13 maja 2012 roku obchodziliśmy 111. rocznicę urodzin rotmistrza Witolda Pileckiego. Z tej okazji, w Warszawie zorganizowano "marsz pamięci", ku czci bohatera ochotniczej misji do obozu w Auschwitz - Birkenau.
Warszawski marsz pamięci wyruszył z Żoliborza. Miejsce to nie jest przypadkowe - to właśnie na Żoliborzu znajduje się tablica, upamiętniająca rotmistrza Witolda Pileckiego. Młodzi ludzie z biało - czerwonymi flagami i transparentem "Trzeba dać świadectwo" przeszli ulicami Warszawy na Plac Krasińskich. Tam uczcili pamięć bohaterów Powstania Warszawskiego.
Następnie, uczestnicy warszawskiego marszu pamięci przemaszerowali ulicą Długą przez Stare Miasto, do archikatedry św. Jana. W archikatedrze odbyła się uroczysta msza święta.
Witold Pilecki urodził się 13 maja 1901 roku w Aunus, w północnej Rosji. Od roku 1910, rodzina Pileckich mieszkała w Wilnie, gdzie Witold uczył się w szkole handlowej. Cztery lata później wstąpił do, zakazanego przez władze rosyjskie, harcerstwa, a w 1916 roku założył swoją drużynę.
Był bohaterem ochotniczej misji do obozu w Auschwitz-Birkenau. Pilecki przedstawił plan przedostania się do niemieckiego obozu koncentracyjnego, aby uzyskać jak najwięcej informacji na temat jego funkcjonowania, panujących warunków i organizacji. Do obozu trafił w 1940 roku, jako Tomasz Serafiński. Jako więzień był organizatorem konspiracji w obozie. Opracowywał sprawozdania o zabójstwach w Auschwitz-Birkenau. Za swoją działalność konspiracyjną został awansowany do stopnia porucznika. Po ucieczce z obozu, otrzymał tytuł rotmistrza.
Był uczestnikiem Powstania Warszawskiego. W latach 1944 – 1945 przebywał w niewoli niemieckiej w Murnau. Po wyzwoleniu obozu przez wojska amerykańskie, został żołnierzem II Korpusu Polskiego we Włoszech. Później, już w Polsce organizował siatki wywiadowcze.
W maju 1948 roku Witold Pilecki został stracony poprzez strzał w tył głowy. Wykonawcą wyroku był Piotr Śmietański, nazywany „Katem z Mokotowa”. Nigdy nie ustalono, gdzie pochowano ciało Pileckiego. Zbiorowa mogiła ofiar UB znajduje się w Kwaterze „Na Łączce” na Powązkowskim Cmentarzu Wojskowym w Warszawie.
Źródło: www.tvnwarszawa.pl, www.wikipedia.pl, www.czestochowa.gazeta.pl,
Fot. autorstwo nieznane, udostępnione na www.wikipedia.pl 13.12.2006 przez użytkownika Mathiasrex za T.Bór Komorowski "Armia podziemna" Warsaw 1990,
Powrót