Polskie-Cmentarze.pl

Ciekawostki

Poniedziałek 19.11.2012, godz. 13:48Polski Cmentarz Les Champeaux w Montmorency

Polski Cmentarz we Francji

Cmentarz Les Champeaux w Montmorency jest największym polskim cmentarzem we Francji. Polska nekropolia nazywana jest "Panteonem polskiej emigracji". Na polskim cmentarzu we Francji pochowano wybitnych Polaków, zasłużonych zarówno dla Polski, jak i dla Francji.

Od XIX wieku, na Cmentarzu Les Champeaux w Montmorency pochowano kilkuset Polaków. Na murze cmentarnym widnieje trzydzieści tablic, stanowiących upamiętnienie udział polskich wojskowych w walkach II wojny światowej, a także polskie ofiary hitleryzmu i komunizmu. Na terenie cmentarza znajduje się również tablica z napisem:

Narodowi polskiemu, który ofiarował tak wiele swoich dzielnych dzieci Francji - wdzięczne miasto Montmorency i departament Val-d'Oise"

Na Cmentarzu Les Champeaux w Montmorency pochowano wielu wybitnych Polaków:

Cyprian Kamil Norwid - poeta, który zmarł w 1883 roku został pochowany w zbiorowej mogile polskiej. W 2001 roku, urnę z ziemią z grobu przeniesiono do Krypty Wieszczów Narodowych na Wawelu,

Adam Mickiewicz - poeta został pochowany na Cmentarzu Les Champeaux w Montmorency w 1856 roku. W 1890 roku, szczątki wybitnego poety zostały przeniesione do Krypty Wieszczów Narodowych na Wawelu.

Ponadto, Cmentarz Les Champeaux w Montmorency stanowi miejsce spoczynku dla: malarki, Olgi Boznańskiej, poety, bajkopisarza Antoniego Goreckiego, rzeźbiarza Cypriana Godebskiego, powieściopisarza Juliana Ursyna Niemcewicza, czy generała wojsk polskich w powstaniu styczniowym Władysława Zamoyskiego.

Źródło: wikipedia.pl, wiadomosci24.pl,

Fot. autorstwa Ertopixx, udostępnione na wikipedia.pl 06.06.2010 na licencji Creative Commons.

Powrót

Dodaj Komentarz

  • Aby zapobiec spamowi, proszę wprowadzić widoczny na poniższym obrazku kod zabezpieczający w pole tekstowe pod obrazkiem.

    Kod zabezpieczający

    Odśwież

  • wyślij

Komentarze