Czwartek 15.11.2012, godz. 13:30Pogrzeb w Ghanie
Afrykańskie obrzędy i zwyczaje pogrzebowe są bardzo różnorodne. Jedne są przepełnione radością, inne są bardzo drastyczne. W niektórych rejonach Afryki, symbolem żałoby jest taniec i śpiew, w innym natomiast - obcięcie palca. A jakie rytuały pogrzebowe kultywowane są w Ghanie, położonej w zachodniej Afryce?
Zarówno mieszkańcy Afryki, jak i Europy traktują śmierć jako przejście do nowego, lepszego świata. Jednak Europejczycy kojarzą to smutne wydarzenie jako rozłąkę z bliskimi. Zupełnie inne jest postrzeganie śmierci przez mieszkańców Ghany. W Ghanie śmierć wcale nie oznacza końca, a co więcej - według Ghańczyków, nieboszczyk stale uczestniczy w życiu rodziny.
Ghańczycy wierzą, że dzięki śmierci, człowiek przechodzi w inny, lepszy stan. Śmierć jest pojmowana jako początek nowego etapu w życiu człowieka. Co ciekawe, wśród Ghańczyków istnieje przekonanie, że Zmarły stale uczestniczy w życiu swojej rodziny, a także w życiu całej społeczności, w której funkcjonował. Według mieszkańców Ghany, nieboszczyk z zaświatów wyraża swoje zdanie, daje rady innym oraz wypowiada się za pośrednictwem wybranych ludzi. Rodzina i bliscy zachowują się tak, jakby zmarły nadal był wśród żywych.
Podobno, zdarza się tak, że ciało zmarłego chowane jest pod progiem domu, pod schodami lub w bardzo bliskiej okolicy domu. Częstszą praktyką jest jednak umieszczanie fotografii zmarłego. A wszystko po to, aby zmarły mógł na bieżąco uczestniczyć w życiu rodziny.
Ghańczycy uważają, że śmierć jest wydarzeniem, wobec którego należy wyrazić ogromny szacunek, a dzięki któremu nabiera się większego doświadczenia. Jednocześnie, należy pamiętać, aby okazywać zmarłemu szacunek - większy niż za jego życia.
Pogrzeb w Ghanie stanowi ceremonię przejścia zmarłego z Krainy Żywych do Królestwa Przodków. Pogrzeb zwykle odbywa się w sobotę, a sama organizacja ceremonii pogrzebowej może trwać około tygodnia. Rodzina i bliscy zmarłego gromadzą się w zagrodzie, zdobionej specjalnie na okoliczność śmierci. Na pogrzeb zapraszani są wszyscy, którzy należą do społeczności, w której żył zmarły. Ghańczycy wierzą bowiem, że im więcej ludzi będzie uczestniczyć w pożegnaniu nieboszczyka, tym przebędzie on krótszą drogę do boga Niame.
Ciekawostką jest, że wszyscy żałobnicy ubrani są w jednakowe stroje, szyte na zamówienie, z tego samego materiału. Kolorem żałoby jest kolor biały. Coraz częściej, na koszulkach żałobników drukowane jest imię zmarłego, a także jego zdjęcie.
Żałobnicy skupiają się wokół zmarłego, który leży na łożu, ozdobionym kwiatami oraz światełkami. Żałobnicy modlą się, śpiewają, a także zbierają dary, które później są "przekazywane" nieboszczykowi.
Ghańczycy nie traktują śmierci i pogrzebu jako wydarzeń smutnych. Według mieszkańców Ghany, pogrzeb powinien upływać pod znakiem zabawy, śmiechu i muzyki. Warto podkreślić, że w pogrzebie uczestniczy Dj, który serwuje żałobnikom muzykę w rytmie hip-hop, reggae, pop. Oczywiście, muzyce towarzyszą tańce żałobników. Korowody, na czele których stoją najstarsze kobiety, przechodzą przez próg domu i okrążają łóżko zmarłego. Wszyscy, którzy uczestniczą w pogrzebie, tańczą, śmieją się - a wszystko po to, aby sprawić przyjemność zmarłemu. Takie tańce mogą trwać nawet całą dobę.
Źródło: znicz.net.pl, pomagamy.pl,
Fot. autorstwa Warrenlead69, udostępnione na commons.wikimedia.org 22.04.2008 na licencji Creative Commons.
Powrót