Polskie-Cmentarze.pl

Ciekawostki

Czwartek 19.07.2012, godz. 12:37Odnaleziono szkielet Mona Lisy

Mona_Liza_skalowane

Włoscy archeolodzy odnaleźli szkielet Mona Lisy. Naukowcy już od kilku lat prowadzili poszukiwania grobu kobiety.

Prawdziwe imię "właścicielki najbardziej intrygującego uśmiechu w historii malarstwa" brzmi Lisa Gherardini. 

Włoscy archeolodzy już od kilku lat prowadzili poszukiwania grobu Mony Lizy. Naukowcy przeszukiwali grobowce, znajdujące się w klasztorze św. Urszuli we Florencji, licząc na odnalezienie grobu Lisy Gherardini. W końcu po kilku latach pracy, naukowcy odnieśli sukces. Teraz, odnaleziony przez archeologów szkielet zostanie przekazany do badań. Naukowcy mają ustalić tożsamość szczątków.

Historia słynnego obrazu Leonarda da Vinci

Mona Liza, czyli Lisa Gherardini była żoną bogatego kupca, Francesca Giocondo. Od nazwiska właśnie pochodzi tytuł obrazu "La Gioconda". Giocondo zamówił portret swojej żony u da Vinci. Podobno, portret miał znaleźć swoje miejsce w jadalni, stąd jego niewielkie wymiary. Ze względu na fakt, że malarzowi nie spieszyło się z oddaniem obrazu, Francesco Giocondo odmówił zapłaty za dzieło. Leonardo da Vinci zabrał obraz do Francji i nigdy nie przekazał niezwykłego dzieła w posiadanie Giocondy. Pierwsze wzmianki o modelce obrazu pojawiały się w 1550 roku, kiedy to Giorgio Vasari napisał:

Leonardo namalował dla Francisca del Giocondo portret żony Mony Lisy.

Źródło: www.wyborcza.pl, www.wikipedia.pl,

Fot. umieszczone przez Dcoetzeena www.wikipedia.pl 18.08.2011

Tagi: groby groby , wybitny wybitny , zmarły zmarły

Powrót

Dodaj Komentarz

  • Aby zapobiec spamowi, proszę wprowadzić widoczny na poniższym obrazku kod zabezpieczający w pole tekstowe pod obrazkiem.

    Kod zabezpieczający

    Odśwież

  • wyślij

Komentarze