Niedziela 13.03.2011, godz. 16:55Mija 15 lat od śmierci Krzysztofa Kieślowskiego
Dzisiaj, 13 marca 2011 roku mija 15 lat od śmierci wybitnego polskiego reżysera, Krzyszofa Kieślowskiego.
Krzysztof Kieślowski to jeden z najwybitniejszych twórców w historii polskiego kina - urodził się 27 czerwca 1941 r. w Warszawie. Do łódzkiej szkoły filmowej dostał się dopiero za trzecim razem, w 1964 r. Do jego najsłynniejszych filmów, obok "Dekalogu" i trylogii "Trzy kolory", należą "Amator", "Przypadek", "Podwójne życie Weroniki" oraz liczne dokumenty m.in. "Z punktu widzenia nocnego portiera" i "Siedem kobiet w różnym wieku".
Za swoje filmy zdobywał najbardziej prestiżowe nagrody. Za film pt."Niebieski" otrzymał Złotego Lwa na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Wenecji. Za "Biały" - Srebrnego Niedźwiedzia w Berlinie, a za "Czerwony" - nominację do Oscara, francuskiego Cezara i Nagrody Brytyjskiej Akademii Sztuki Filmowej BAFTA. "Krótki film o zabijaniu" został uhonorowany Nagrodą Jury w Cannes, a "Krótki film o miłości" - Nagrodą Specjalną Jury w San Sebastian. Reżyser zmarł 13 marca 1996 r. w Warszawie, z powodu choroby serca.
Z tej okazji w wielu miastach Polski odbywają się imprezy, przypominające artystę oraz jego dorobek zawodowy.
Łódź. Fotosy, plakaty, a także autorskie egzemplarze scenariuszy "Dekalogu" Krzysztofa Kieślowskiego, będzie można zobaczyć od 14 marca na multimedialnej wystawie w Muzeum Kinematografii w Łodzi. Wystawie "Dekalog Krzysztofa Kieślowskiego" towarzyszyć będzie retrospektywa filmów reżysera, która rozpocznie się już w najbliższy wtorek i do 17 marca odbywać się będzie w muzealnym kinie "Kinematograf".
"Dekalog" to dziesięcioodcinkowy cykl filmów Kieślowskiego zrealizowanych przez Telewizję Polską oraz kinowe wersje dwóch jego odcinków: "Krótkiego filmu o zabijaniu" i "Krótkiego filmu o miłości". ( Więcej na: e-teatr.pl )
Wrocław. Międzyszkolny Dyskusyjny Klub Filmowy upamiętni rocznicę nowym cyklem, w którym zaprezentowane zostaną dokumenty oraz wczesne fabuły reżysera. Główny cel to przybliżenie dorobku Krzysztofa Kieślowskiego młodzieży, która często nie kojarzy tej postaci. Początek przeglądu we wtorek, 15 marca o godz. 18.00 w MDK im. Mikołaja Kopernika (ul. Kołłątaja 20). Będzie to pokaz filmu "Amator" z 1979 roku. Przed projekcją wyjątkowe spotkanie z Rafałem Waltenbergerem, który stworzył scenografię do tego obrazu, a także do "Spokoju" oraz "Przypadku".
Warszawa. Jak co roku, kino Muranów zaprasza na wspomnienie o reżyserze.
"W 15. rocznicę śmierci zaprezentujemy film "Podwójne życie Weroniki" ze wstępem Stanisława Zawiślińskiego, autora książek o Kieślowskim, scenarzystę filmu dokumentalnego "I am so so..." - czytamy na stronie internetowej kina.
Irene Jacob za rolę w "Podwójnym życiu..." nagrodzona została w kategorii najlepsza aktorka na MFF w Cannes, a film typowany był do Złotej Palmy, uhonorowano ostatecznie nagrodami FIPRESCI oraz jury ekumenicznego.
Kraków. Krakowskie kino "Agrafka" zdecydowało się na pokaz filmów fabularnych reżysera podczas Przeglądu Filmów Krzysztofa Kieślowskiego, który odbędzie się w dniach 12 - 22 marca 2011. (Więcej na: krakow.dlastudenta.pl)
Olsztyn. Radykalna Akcja Kinowa wraz z Klubem Mate zaprasza na "Tydzień z filmami Krzysztofa Kieślowskiego" od 6 do 13 marca. (Więcej na: strefauwm.pl)
TVP Kultura. 12 marca o godzinie 15.00, w przeddzień 15 rocznicy śmierci reżysera, wyemituje film dokumentalny "Zdjęcie". Jest to pierwszy samodzielnie zrealizowany obraz tego twórcy nakręcony poza Łódzką Szkołą Filmową. Przez wiele lat film uchodził za zaginiony, w zbiorach Telewizji pozostawała jedna kopia pozbawiona dźwięku. Dzięki staraniom filmoznawcy Mikołaja Jazdona (autora książki "Dokumenty Kieślowskiego") i profesora Marka Hendrykowskiego, wieloletniego współpracownika TVP Kultura, udało się odnaleźć zaginioną ścieżkę dźwiękową filmu. Telewizja Polska dokona cyfryzacji i rekonstrukcji "Zdjęcia" w wyposażonym w najnowocześniejszy sprzęt, telewizyjnym Ośrodku Dokumentacji i Zbiorów Programowych, gdzie połączy odnalezioną ścieżkę dźwiękową z istniejącym obrazem.
Film zostanie wyemitowany w ramach cyklu Telekino i poprzedzi go dziesięciominutowe studio, w którym profesor Marek Hendrykowski wraz z Michałem Chacińskim przybliżą widzom skomplikowane losy "Zdjęcia".
Zobacz więcej o Krzysztofie Kieślowskim.
Źródło: http://www.wiadomosci24.pl/artykul/wkrotce_15_rocznica_smierci_krzysztofa_kieslowskiego_185944-2--1-d.html
Powrót