Czwartek 24.07.2014, godz. 15:18Latarnia umarłych
Latarnia umarłych jest murowaną budowlą, wykonaną z kamienia lub cegły. Te nietypowe budowle, mające informować wędrowców o miejscu świętym, budowane były między XII - XIV wiekiem na terenach Francji, Włoch, Austrii, czy Polski.
Latarnie umarłych można spotkać w okolicach szpitali lub cmentarzy. Latarnie miały informować wędrowców o tym, że zbliżają się do miejsca świętego, związanego ze śmiercią, położonego między ziemią a niebem. Ponadto, latarnie usytuowane przy cmentarzach miały rozświetlać ciemności, w których mogły kryć się duchy zmarłych.
Ważne jest, że konstrukcja latarni zbudowana była w taki sposób, aby światło z niej padające było widoczne ze wszystkich stron.
Do dziś na terenie Krakowa można spotkać latarnie umarłych, przebudowane lub przestawione i pełniące inne funkcje niż pierwotnie. Najczęściej, latarnie pełnią teraz rolę kapliczek. Szczytowe otwory latarni, które pierwotnie służyły do ustawienia źródła światła, zamurowano. Budowle wzbogacono o figurki świętych.
Najbardziej okazałą latarnią umarłych w Krakowie jest gotycka budowla, znajdująca się przy kościele św. Mikołaja. Latarnia została wybudowana w XIV wieku i spełniała rolę ostrzeżenia przed przekroczeniem progów szpitala dla trędowatych. Latarnia umarłych stanowi gotycką kolumnę, mierzącą około 3,5 metra. Latarnia pokryta jest spiczastym daszkiem, zwieńczonym daszkiem. Źródłem światła był w niej kaganek, wciągany na szczyt latarni przez wewnętrzny kanał.
Źródło: wikipedia.pl,
Fot. przesłane przez File Upload Bot (Magnus Manske), wikipedia.pl 12.02.2010 na licencji GNU FDL.
Powrót