Polskie-Cmentarze.pl

Ciekawostki

Środa 14.05.2014, godz. 15:59Historia stypy

Historia stypy

Historia stypy zaczyna się już w czasach pogańskich. Wśród ludów pogańskich panował zwyczaj odprawiania uczt oraz igrzysk na pogrzebach zamożnych ludzi. Po przyjęciu chrześcijaństwa, uroczystości te przybrały postać styp, a także obiadów pogrzebowych.

Pogańskie stypy przybierały różnorodną postać. Poprzez stypę rozumiano zorganizowanie zarówno wystawnej uczty, jak i igrzysk.

W XVI i XVII wieku, stypy bardzo często wiązały się z suto zastawionymi stołami, na których nie brakowało także alkoholu. Starowolski w "Reformacyi obyczajów" napisał, że:

"Widziałem pogrzeby krwią oblane, z których zaraz po obiedzie wysyłano za umarłym drugiego zabitego do nieba, aby oznajmił, co za ludzie na stypie".

U Słowian stypa stanowiła uroczystą ucztę, organizowaną z powodu śmierci bliskiej osoby, wojownika lub wodza. Imprezy te były organizowane na cmentarzach, zwanych żalnikami.

Współczesna nazwa uroczystego poczęstunku pochodzi od łacińskiego słowa "stipis", które oznacza składkową ofiarę i jednocześnie drobny pieniążek wkładany zmarłemu do ust.

Źródło: wikipedia.pl, Z. Gloger Encyklopedia staropolska pl.wikisource.org.

Fot. autor nieznany, udostępnione na wikiepdia.pl przez Vladimir Lobachev.

Tagi: pogrzeb pogrzeb , zmarły zmarły

Powrót

Dodaj Komentarz

  • Aby zapobiec spamowi, proszę wprowadzić widoczny na poniższym obrazku kod zabezpieczający w pole tekstowe pod obrazkiem.

    Kod zabezpieczający

    Odśwież

  • wyślij

Komentarze