Czwartek 25.10.2012, godz. 13:18Cmentarz Montmartre w Paryżu
Cmentarz Montmartre, nazywany również Cmentarzem Północnym jest jednym z najstarszych cmentarzy, zlokalizowanych na terenie Paryża. Cmentarz, zbudowany w miejscu dawnych kamieniołomów gipsu, położony jest u stóp wzgórza Montmartre.
Cmentarz Montmartre w Paryżu powstał w 1789 roku i otwarty w 1798 roku. Początkowo, ze względu na dalekie położenie od miasta, cmentarz nie był zbytnio popularny.
Cmentarz został ponownie otwarty w 1825 roku, kiedy to podjęto decyzję o założeniu trzech głównych cmentarzy poza murami Paryża. Wtedy właśnie powstał Cmentarz Montmartre na północy, Cmentarz Pere-Lachaise na wschodzie oraz Cmentarz Montparnasse na południu.
Do 1847 roku, powierzchnia Cmentarza Montmartre w Paryżu wynosiła 11 hektarów. W 1847 roku, zwiększono powierzchnię nekropolii o kolejne 9 hektarów. W 1860 roku paryski cmentarz został oficjalnie włączony w obszar Paryża.
Obecnie, nekropolia ta jest trzecią pod względem wielkości nekropolią w Paryżu. Na terenie cmentarza znajduje się około 20 000 grobów. Każdego roku na cmentarzu odbywa się około 500 pogrzebów.
Najpopularniejszym grobem na Cmentarzu Montmartre w Paryżu jest grób artystki Dalidy. Grób piosenkarki "ozdobiony" jest naturalnych rozmiarów posągiem, otoczonym złotymi promieniami. Ten niezwykły pomnik widoczny jest już z daleka.
Co ważne, Cmentarz Montmartre w Paryżu stanowi jeden z polskich cmentarzy, znajdujących się poza granicami naszego kraju. Na terenie nekropolii pochowano wielu wybitnych Polaków. Znajdziemy tu 57 polskich grobów, w tym 9 mogił zbiorowych. Na Cmentarzu Montmartre pochowani są, między innymi: malarz Walenty Wańkowicz, artystka Alina Szapocznikow, powstaniec listopadowy i styczniowy, działacz niepodległościowy Karol Borkowski, generał, wybitny kartograf Wojciech Chrzanowski, czy kompozytor Michał Spisak. Warto podkreślić, że na Cmentarzu Montmartre znajdował się grób wybitnego pisarza, Juliusza Słowackiego. W 1927 roku prochy Słowackiego zostały przewiezione do Polski i złożone w Krypcie Wieszczów Narodowych w Katedrze na Wawelu.
Źródło: wikipedia.pl, W. Skrzypczak podroze.gazeta.pl,
Fot. autorstwa Elisabetta Cipolla, udostępnione na wikipedia.pl 05.02.2007.
Powrót