Polskie-Cmentarze.pl

Ciekawostki

Piątek 14.10.2011, godz. 13:02Cmentarz Centralny w Szczecinie – 5. nowy cud Polski

Article img

Wakacyjny plebiscyt magazynu „National Geographic Traveler” na 7 nowych cudów Polski został rozstrzygnięty. Wręczenie nagród odbyło się w miniony poniedziałek, 10 października w warszawskim pubie PARDON TO TU przy placu Grzybowskim 12/16.

Magazyn „National Geographic Traveler” w czasie wakacji ogłosił plebiscyt na 7 nowych cudów Polski. Znamy już wyniki tego konkursu! Miło nam poinformować, że piąte miejsce zajął Cmentarz Centralny w Szczecinie.

Jest to najlepszy dowód na to, że cuda zdarzają się wszędzie. Największa w Polsce i trzecia co do wielkości nekropolia w Europie, oficjalnie otwarta 6 grudnia 1901 roku, wzorowana na cmentarzach w Hamburgu i Wiedniu, zajmuje teren o powierzchni 172 hektarów. Równocześnie jest jednym z najpiękniejszych parków przyrodniczych. Rośnie tu ponad 400 odmian drzew i krzewów, także egzotycznych. Kilka miesięcy temu wyznaczono rewelacyjną ścieżkę botaniczną prowadzącą przez najbardziej interesujące pod względem botanicznym miejsca. Ścieżka botaniczna jest uzupełnieniem traktu historycznego. W ramach miejskich bezpłatnych wydawnictw turystycznych wydany został przewodnik tematyczny „Odwiedź niezwykłe miejsca. Cmentarz Centralny w Szczecinie”, który wraz z mapą opisuje obie trasy. Przewodnik otrzymać można nieodpłatnie w centrach i punktach informacji miejskiej oraz w administracji Cmentarza.

Dyplom Laureata Plebiscytu z rąk Martyny Wojciechowskiej, redaktor naczelnej miesięcznika „National Geographic Traveler” odebrał Andrzej Sumisławski, dyrektor Zakładu Usług Komunalnych w Szczecinie wraz z Marią Michalak, kierowniczką cmentarza Centralnego w Szczecinie.

Podczas uroczystości wręczenia nagród, Martyna Wojciechowska mówiła o plebiscycie oraz jego idei:

Polska jest najfajniejsza – takie hasło ogłosiliśmy na początku tegorocznych wakacji. Chcieliśmy w ten sposób zachęcić Polaków do odkrywania na nowo zapomnianych zabytków naszego kraju oraz wyszukiwania skarbów rodzimej przyrody. Reakcja na naszą akcję zaskoczyła nas podwójne! Po pierwsze z uwagi na liczbę głosów, która przerosła nasze najśmielsze oczekiwania. Po drugie z uwagi na pomysłowość i niezwykły patriotyzm, który nasz plebiscyt rozbudził wśród lokalnych społeczności.
Cudze chwalicie, swego nie znacie” mówi stare, polskie przysłowie. I sporo w nim racji. Polska jest nie tylko najfajniejsza, ale w dodatku bardzo szybko się zmienia. W ostatnich latach odkrywamy na nowo wiele zapomnianych zabytków, odnawiamy je i robimy z nich prawdziwe turystyczne perły. Wreszcie doceniamy też wspaniałą polską przyrodę. Właśnie dlatego postanowiliśmy ogłosić plebiscyt 7 nowych cudów Polski. Wiele z tych miejsc ma szansę zostać prawdziwymi magnesami dla podróżników nie tylko z kraju, ale również z zagranicy.

Zobacz Cmentarz Centralny w Szczecinie

Źródło: Krzysztof Wolicki - www.articoli.

Powrót