Polskie-Cmentarze.pl

Ciekawostki

Wtorek 05.04.2011, godz. 09:496. rocznica śmierci Jana Pawła II

Article img

W Watykanie, przy grobie Jana Pawła II w Grotach Watykańskich hołd polskiemu papieżowi w 6. rocznicę jego śmierci oddawały tłumy pielgrzymów z całego świata. Wśród nich było wielu Polaków.

Wokół płyty nagrobnej ustawiono wiązanki kwiatów.
Wielojęzyczny tłum powoli przechodzi koło grobu polskiego papieża. Niektórzy ludzie zatrzymują się na chwilę modlitwy.
Grób Jana Pawła II w Grotach Watykańskich będzie można oglądać tylko do około 20 kwietnia. Wtedy rozpoczną się przygotowania do przeniesienia szczątków papieża do bazyliki świętego Piotra.
Najpierw, 1 maja, zaraz po beatyfikacji, trumna zostanie wystawiona w Ołtarzu Konfesji bazyliki. Następnie, 5 maja, podczas prywatnej ceremonii papież zostanie pochowany w Kaplicy Świętego Sebastiana, tuż za Pietą Michała Anioła.
Każdy internauta może zobaczyć grób papieża Polaka w Grotach Watykańskich. Na stronie www.vatican.va należy kliknąć "ikonkę" SCV (Stato della Citta del Vaticano), a potem - Webcam.
Kamera zainstalowana naprzeciwko grobu Jana Pawła II pokazuje obraz przez całą dobę.

Obchody rocznicy w polskich miastach

Wieczorem na stołecznym pl. Piłsudskiego odbyło się czuwanie modlitewne mieszkańców Warszawy. Od godz. 20 do 21.37 wierni modlili się, a na umieszczonych na placu ekranach wyświetlano fragmenty przemówień i homilii Jana Pawła II, aktorzy i księża czytali fragmenty jego pism. O godz. 21.37 na moment zatrzymano zegary, a na placu zabrzmiał utwór "Cisza", zagrany przez wojskowych na trąbce, wierni zaśpiewali także ulubioną pieśń Jana Pawła II "Barkę".
"Dziś, w szóstą rocznicę śmierci Jana Pawła II, w przededniu beatyfikacji, nie przeżywamy żałoby, ale cieszymy się życiem człowieka spełnionego" - mówił metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz do wiernych zgromadzonych na pl. Piłsudskiego.

W ciągu dnia w tym miejscu atrakcje przygotowano dla najmłodszych. W namiotach ustawionych na placu zaaranżowane zostały dom, szkoła, poczta i inne miejsca Wadowic z lat młodości Karola Wojtyły. Dzieci, odwiedzając każdy z nich, mogły dowiedzieć się więcej o codziennym życiu przyszłego papieża

W Krakowie otwarto mobilne muzeum Jana Pawła II - zbiór pamiątek po papieżu eksponowanych w ciężarówce - która jeździć będzie po całej Polsce. W Muzeum Archidiecezjalnym w Krakowie metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz otworzył wystawę, przedstawiającą pamiątki po kard. Karolu Wojtyle z okresu, kiedy mieszkał przy ul. Kanoniczej.

Na rynku w Wadowicach ok. 3 tys. uczniów szkół z powiatu wadowickiego modliło się podczas polowej mszy św. Wieczorem na beskidzkich szczytach zapłoną góralskie watry pamięci. O godz. 21.37 wierni będą się wspólnie modlić nieopodal domu rodzinnego Jana Pawła II.

Setki osób przez cały dzień odwiedzały miejsca związane z papieżem Janem Pawłem II w Poznaniu.

Wieczorem pod pomnikiem papieża na Ostrowie Tumskim i pod krzyżem na Łęgach Dębińskich, który upamiętnia pierwsze spotkanie papieża z poznaniakami w 1983 roku, odbyły się modlitewne czuwania. Poprzedziła je uroczysta msza w kościele pw. Wszystkich Świętych oraz koncert orkiestry Filharmonii Poznańskiej "Śmierć i wyzwolenie" w auli uniwersyteckiej. Muzykom towarzyszył chór i soliści Teatru Wielkiego w Poznaniu.

Ok. 3 tys. białostoczan wzięło udział w sobotę wieczorem w marszu modlitewnym w związku z rocznicą śmierci Jana Pawła II. Przemarsz zakończył się na Krywlanach w Białymstoku, gdzie w 1991 r. papież odprawił nabożeństwo dla kilkuset tysięcy wiernych. Wieczorem, w Operze i Filharmonii Podlaskiej w Białymstoku, odbył się koncert ku czci Ojca Świętego. Wystąpiły dwa chóry: Polski Chór Kameralny "Schola Cantorum Gedanensis" oraz Chór Opery i Filharmonii Podlaskiej.

W Sanktuarium Maryjnym w Licheniu wierni z całego kraju zwiedzali apartamenty papieskie, w których Jan Paweł II mieszkał podczas wizyty w Licheniu. Apartamenty, tzw. papieżówka, są otwierane zaledwie kilka razy w roku.

Źródło: http://www.gazetaprawna.pl/wiadomosci/artykuly/501648,6_rocznica_smierci_jana_pawla_ii_tlumy_wiernych_przy_grobie_papieza_transmisja_w_internecie_zdjecia.html,2

Zdjęcie: Sługa Boży, Papież, autor: Leja, licence: art libre, źródło: http://pl.wikipedia.org/wiki/Jan_Pawe%C5%82_II

Powrót