Kirkut w Bytomiu został zabytkiem
Cmentarz żydowski w Bytomiu został wpisany na listę zabytków województwa śląskiego. Kirkut, znajdujący się przy ulicy Piekarskiej powstał w 1866 roku.
Farma ciał jest specjalnie wyodrębnionym terenem, najczęściej o powierzchni hektara, na którym antropolodzy sądowi badają rozkład zwłok. Na ogrodzonej drutem kolczastym farmie, znajdują się ciała, ułożone w różnych miejscach, a także w różny sposób. Dzięki temu kryminolodzy mogą analizować czas oraz sposób rozkładu zwłok, zależnie od konkretnych warunków.
Famadihana, czyli "obracanie kości" jest jedną z najstarszych malgaskich tradycji. Jest obrzędem, podczas którego spotykają się żywi i umarli. Żywi – aby otworzyć grób rodzinny i móc dokonać ponownego pogrzebu bliskich. Zmarli – Malgasze wierzą bowiem, że umiera jedynie ciało, a dusza zmarłego wciąż zostaje na świecie.
Symbole, obecne na żydowskich nagrobkach nie są przypadkowe. Odzwierciedlają one bowiem życie zmarłego, wykonywany przez niego zawód, a także wyznawane przez niego wartości. Ponadto, konkretne symbole oznaczają przywiązanie zmarłego do nich. Co ważne, żydowskie symbole nagrobne są znakami przemijania oraz stanowią formę upamiętnienia zasług osób zmarł...