Polskie-Cmentarze.pl

Janusz Christa

  • Urodzony(-a): 19 Lipiec 1934 (w Wilno)
  • Zmarł(-a): 15 Listopad 2008 (w Sopot)
  • Pochowany(-a): na Cmentarzu w Sopot
Janusz Christa

Janusz Christa był wybitnym polskim rysownikiem, autorem komiksów, a także scenarzystą. Autor jednych z najpopularniejszych polskich serii komiksów "Kajko i Kokosz".

Janusz Christa urodził się 19 lipca 1934 roku w Wilnie. Uczęszczał do szkoły w Sopocie. Co ciekawe, znany rysownik nigdy nie zdobył formalnego wykształcenia plastycznego. Zaraz po zdaniu małej matury w szkole handlowej rozpoczął pracę.

Jako rysownik Janusz Christa zadebiutował w 1956 roku. Wtedy też w magazynie "Przygoda" opublikowany został cykl jednostronicowych historyjek o dwóch chłopcach "Kuku i Ryku", a w magazynie "Jazz" opublikowano całostronicowy komiks "Opowieść o Armstrongu".

W 1958 roku rozpoczął współpracę z "Wieczorem Wybrzeża", na łamach którego ukazywały się przygody Kajtka-Majtka, a później - Kajtka i Koka. Jego komiksy publikowane były w "Wieczorze Wybrzeża" przez 17 lat. W 1975 roku Janusz Christa zdecydował się przejść do magazynu "Świat Młodych", a następnie "Relax". Wtedy też jego komiks "Kajko i Kokosz" zasłynęło na całą Polskę.

Niestety, w wieku 55 lat, Janusz Christa, musiał zakończyć karierę ze względu na zły stan zdrowia. Swoją przygodę z komiksem zakończył albumem "Mirmił w opałach".

Na początku XXI wieku, wydawnictwo Egmont Polska postanowiło wydać tomy wszystkich komiksów Janusza Christy w postaci albumów. W większości były to "komiksy wybrzeżowe". Natomiast w listopadzie 2005 roku na rynku ukazały się edycja śląska "szkoły latania", a także edycja kaszubska "Na wczasach". Rok później opublikowano góralską edycję "Wielkiego turnieju".

Warto podkreślić, że trzykrotnie podejmowano próby ekranizacji komiksów Janusza Christy. 23 czerwca 2006 roku odbyła się premiera 16-minutowego filmu "Kajko i Kokosz" w reżyserii Daniela Zduńczyka i Marcina Męczkowskiego.

W 2007 roku Janusz Christa został uhonorowany Srebrnym Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis.

Janusz Christa zmarł 15 listopada 2008 roku w Sopocie. Został pochowany na Cmentarzu Katolickim w Sopocie.

Źródło: januszchrista.pl, wikipedia.pl,

Fot. aut.Arek1979, udostpnione na wikipedia.pl 05.08.2006 na licencji Creative Commons.

Wirtualna świeczka

Dodaj Komentarz

  • wyślij

Komentarze