Polskie-Cmentarze.pl

Wybitni Polacy, którzy zmarli w 2014 roku

Died

W 2014 roku odeszło wielu wybitnych Polaków, znanych i cenionych przedstawicieli świata filmu, literatury, czy sportu. W tym roku pożegnaliśmy wybitnego reżysera, Krzysztofa Krauze, znaną i lubianą aktorkę, Annę Przybylską, wybitnego polskiego aktora Stanisława Mikulskiego, wybitnego polskiego poetę, Tadeusza Różewicza, czy polskiego sportowca, Zbigniewa Pietrzykowskiego. Wszystkie te osoby wybitne sprawiły, że polska kultura stała się bogatsza, a dzięki swoim niezwykłym osiągnięciom, pamięć o nich pozostanie zawsze żywa.

Wybitny polski poeta, Tadeusz Różewicz

Tadeusz Różewicz jest jednym z najwybitniejszych polskich poetów współczesnych. Jego najsłynniejszymi sztukami były takie dzieła, jak: "Kartoteka", "Pułapka", czy "Białe małżeństwo".

Tadeusz Różewicz był doktorem honoris causa wielu polskich uczelni. Był laureatem wielu cennych nagród literackich. Otrzymał Złoty Medal "Zasłużony Kulturze Gloria Artis", został uhonorowany Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia Polski.

Tadeusz Różewicz zmarł 24 kwietnia 2014 roku.

Trzykrotny medalista Igrzysk Olimpijskich, Zbigniew Pietrzykowski

Jako bokser walczył w trzech kategoriach - lekkośredniej, średniej i półciężkiej. Był jednym z najbardziej utytułowanych polskich bokserów. Trzykrotnie startował w letnich igrzyskach olimpijskich, za każdym razem zdobywał medal. Pięć razy wystąpił na Mistrzostwach Europy, uzyskując pięć medali.

Aż jedenaście razy zdobywał tytuł mistrza Polski. Żaden polski bokser nie zdobył więcej tytułów mistrzowskich.

Zbigniew Pietrzykowski zmarł 19 maja 2014 roku.

Polski poeta, satyryk, dziennikarz, Janusz Kondratowicz

Janusz Kondratowicz urodził się 20 lipca 1940 roku w Warszawie. Studiował na Wydziale Filologii Polskiej oraz Studium Dziennikarskiego Uniwersytetu Warszawskiego.

Jako poeta i satyryk zadebiutował w 1957 roku. W latach 1960 - 1961 pisał teksty piosenek dla kabaretu klubu studenckiego Stodoła w Warszawie. Od 1966 roku pisał głównie dla zespołów młodzieżowych.

Janusz Kondratowicz jest autorem tekstów piosenek takich zespołów, jak: Czerwono-Czarni, Czerwone Gitary, czy Trubadurzy. Ponadto, piosenki jego autorstwa śpiewały takie gwiazdy, jak: Irena Santor, Halina Frąckowiak, Zdzisława Sośnicka, czy Krzysztof Krawczyk.

Janusz Kondratowicz zmarł 2 lipca 2014 roku w Warszawie.

Znana i niezwykle lubiana aktorka, Anna Przybylska

Na dużym ekranie zadebiutowała w 1997 roku, kiedy to wystąpiła w filmie "Ciemna strona Wenus". Ponadto, Annę Przybylską można zobaczyć w takich filmach, jak: "Dzień Świra", Sezon na leszcza", "Kariera Nikosia Dyzmy", "Bokser", "Sęp". Ostatnim filmem, w którym wzięła udział był "Bilet na Księżyc".

‪Za role w produkcjach "Karierze Nikosia Dyzmy", "Lekcjach Pana Kuki" i "Złotym środku"Anna Przybylska dostała nominacje do Złotej Kaczki.‬

Anna Przybylska jako pierwsza polska aktorka została międzynarodową twarzą kosmetyków marki Astor.

Anna Przybylska zmarła 5 października 2014 roku.

Generał, pierwszy sekretarz PZPR Wojciech Jaruzelski

Wojciech Jaruzelski urodził się 6 lipca 1923 roku w Kurowie na Lubelszczyźnie. W latach 1945-1947 walczył z podziemiem antykomunistycznym w okolicach Częstochowy i Piotrkowa Trybunalskiego. Z wyróżnieniem ukończył Wyższą Szkołę Piechoty i Akademię Sztabu Generalnego.

W latach 1970-1971 był zastępcą członka Komitetu Centralnego PZPR, a od 1971 - członkiem Biura Politycznego. 18 października 1981 roku gen. Jaruzelski został wybrany I sekretarzem Komitetu Centralnego PZPR.

13 grudnia 1981 roku Wojciech Jaruzelski wprowadził w Polsce stan wojenny i stanął na czele Wojskowej Rady Ocalenia Narodowego - WRON.W latach 1989 - 90 był prezydentem PRL.

Wojciech Jaruzelski zmarł 25 maja 2014 roku w Warszawie.

Wybitna polska aktorka filmowa i teatralna, Małgorzata Braunek

Małgorzata Braunek urodziła się 30 stycznia 1947 roku w Szamotułach. Na dużym ekranie zadebiutowała już jako studentka Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Warszawie. Zagrała wtedy w filmie "Skok" Kazimierza Kutza. Później wystąpiła w "Żywocie Mateusza", czy "Ruchomych piaskach".

Na przełomie lat 60. i 70. Małgorzatę Braunek dostrzegł Andrzej Wajda, który obsadził ją w dwóch swoich filmach: "Polowaniu na muchy" oraz "Krajobrazie po bitwie". Jednak sławę i uznanie zyskała występując w produkcjach swojego męża, Andrzeja Żuławskiego - "Trzeciej części nocy" i "Diable", a następnie w "Potopie".

Małgorzata Braunek zmarła 23 czerwca 2014 roku w Warszawie.

Niezapomniany Hans Kloss - Stanisław Mikulski

Stanisław Mikulski urodził się 1 maja 1929 roku w Łodzi. W 1953 roku zdał aktorski egzamin eksternistyczny w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej w Krakowie.

W swojej karierze Stanisław Mikulski stworzył ponad 80. postaci teatralnych. Podobno, to właśnie teatr był jego wielką miłością, to w rolach teatralnych czuł się aktorem spełnionym.

Ogromną popularność i sympatię widzów zdobył, występując w kultowym serialu "Stawka większa niż życie". W serialu, który swoją premierę miał w 1968 roku, Stanisław Mikulski zagrał główną rolę - Hansa Klossa.

Stanisław Mikulski zmarł 27 listopada 2014 roku w Warszawie.

Polityk, legendarny działacz opozycji czasów PRL, Zbigniew Romaszewski

Zbigniew Romaszewski urodził się 2 lutego 1940 roku w Warszawie.W 1946 roku ukończył studia na Wydziale Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego.

W okresie PRL był aktywnym opozycjonistą. W 1967 roku Zbigniew Romaszewski uczestniczył w organizowanej przez Komitet Obrony Robotników akcji pomocy represjonowanym. Był działaczem "Solidarności", wieloletnim senatorem oraz wicemarszałkiem Senatu.

Zbigniew Romaszewski zmarł 13 lutego 2014 roku w Warszawie.

Wybitny reżyser i scenarzysta, Krzysztof Krauze

Krzysztof Krauze był polskim reżyserem i scenarzystą filmowym. Twórca filmów dokumentalnych i fabularnych. Wielokrotnie nagradzany na polskich i zagranicznych festiwalach.

Urodził się 2 kwietnia 1953 roku w Warszawie. Ukończył wydział operatorski szkoły filmowej w Łodzi, myśląc jednak od początku o wykonywaniu zawodu reżysera. W latach 1978-1983 związany był ze Studiem Małych Form Filmowych Se-Ma-For, później ze Studiem Filmowym im. K. Irzykowskiego.

Krzysztof Krauze jest laureatem wielu znaczących nagród filmowych. Otrzymał między innymi Polską Nagrodę Filmową "Orzeł" przyznaną podwójnie, za reżyserię i scenariusz filmu "Dług" oraz za reżyserię filmu "Plac Zbawiciela", Złote Lwy za film "Dług" oraz za "Plac Zbawiciela". Reżyser otrzymał także Nagrodę Główną festiwalu w Karlowych Warach w roku 2005 za reżyserię filmu "Mój Nikifor".

Wirtualna świeczka

Dodaj Komentarz

  • wyślij

Komentarze