Polskie-Cmentarze.pl

Jan Himilsbach

  • Urodzony(-a): 01 Maj 1931 (w Mińsk Mazowiecki)
  • Zmarł(-a): 11 Listopad 1988 (w Warszawa)
  • Pochowany(-a): na Cmentarzu w Warszawa
Jan Himilsbach

Jan Himilsbach był wybitnym polskim pisarzem, scenarzystą i aktorem. Zmarł w 1988 roku w Warszawie, został pochowany na Cmentarzu Komunalnym Północnym na Wólce Węglowej w Warszawie.

Dokładna data urodzenia Jana Himilsbacha nie jest znana. W oficjalnej metryce widnieje data 31 listopada 1931 - choć taka data w ogóle nie istnieje. Według innych źródeł, artysta urodził się 1 maja 1931 roku. A jak sam zainteresowany wypowiadał się na temat daty swoich urodzin? Otóż kwitował to następującymi słowami: jeden dzień w tą, jeden dzień w tamtą, co za różnica.

W 1947 roku Jan Himilsbach "wszedł w kolizję z prawem", skutkiem czego było odbywanie kary w zakładzie poprawczym w Szubinie. Po opuszczeniu zakładu, rozpoczął pracę jako kamieniarz w kamieniołomach w Strzegomiu. Następnie ukończył Szkołę Przysposobienia Przemysłowego. Pracował jako rębacz w kopalni w Kostuchnie, a później - po wyjeździe do Gdyni - pracował jako tragarz i palacz na kutrach rybackich.

Kiedy w 1951 roku przyjechał do Warszawy, podjął pracę w Zakładach Konserwacji Architektury Monumentalnej, a także uczęszczał na Uniwersyteckie Studium Przygotowawcze.

Jan Himilsbach jako poeta zadebiutował w 1951 roku. Osiem lat później zadebiutował jako prozaik. Na swoim koncie ma trzy tomy opowiadań: "monidło", "Przepychanka" oraz "Łzy sołtysa". Jako aktor zadebiutował w znanym polskim filmie "Rejs", gdzie wspólnie ze Zdzisławem Maklakiewiczem stworzył "niezapomniany duet komediowy".

Jan Himilsbach jest autorem i współautorem scenariuszy filmowych, zagrał w niemal siedemdziesięciu filmach fabularnych i telewizyjnych.

Jan Himilsbach zmarł 11 listopada 1988 w Warszawie. Został pochowany na Cmentarzu Komunalnym Północnym w Warszawie.

Źródło: filmpolski.pl, filmweb.pl,culture.pl wikipedia.pl,

Fot. autorstwa Renata Pajchel, udostępnione na commons.wikimedia.org 01.05.2010.

Wirtualna świeczka

Dodaj Komentarz

  • wyślij

Komentarze