Jerzy Bereś
- Urodzony(-a): 14 Wrzesień 1930 (w Nowy Sącz)
- Zmarł(-a): 25 Grudzień 2012 (w Kraków)
- Pochowany(-a): na Cmentarzu w Kraków
Jerzy Bereś był jednym z najwybitniejszych polskich artystów - rzeźbiarzem, awangardzistą, performerem. Był uczniem Xsawerego Dunikowskiego. Zmarł w 2012 roku, został pochowany na Cmentarzu Batowickim w Krakowie.
Jerzy Bereś urodził się 14 września 1930 roku w Nowym Sączu.
W 1956 roku ukończył rzeźbę na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Warto dodać, że młody artysta studiował pod kierunkiem wybitnego rzeźbiarza i pedagoga, Xsawerego Dunikowskiego.
W 1954 - 1955 wykonał całopostaciowy portret Dunikowskiego, który następnie został zaprezentowany podczas Ogólnopolskiej Wystawy Młodej Plastyki "Przeciw wojnie, przeciw faszyzmowi" w "Arsenale" w Warszawie. W 1956 roku został wyróżniony dyplomem honorowym za rzeźbę "Kołysanka".
Swoją pierwszą indywidualną wystawę zorganizował w 1958 roku w krakowskim Domu Plastyków. Prace, które wtedy zaprezentował, np. "Do słońca", "Matka", czy "Idylla" charakteryzowały się geometryzującymi formami, co świadczyło o wpływie Xsawerego Dunikowskiego. Należy podkreślić, że wystawa ta okazała się przełomową w karierze Jerzego Beresia, postanowił bowiem zrezygnować z tradycyjnego warsztatu rzeźbiarskiego, wyniesionego z Akademii Sztuk Pięknych. Ponadto, ekspozycja unaoczniła artyście stan faktyczny jego możliwości, a także związek między zainteresowaniami i najnowszymi tendencjami.
W latach 60. Bereś zaczął wykorzystywać w swojej pracy nowe materiały. Przed 1960 rokiem wykonał pierwsze rzeźby z drewna: "Rzepicha" i "Bart". Rzeźby, przypominające ludzkie figury, charakteryzowały się ogromną dbałością o formę. W związku z tym, że dzieła te były zbyt dokładne, doprowadziło to artystę do decyzji o jeszcze większym uproszczeniu swojej pracy. W 1960 roku powstały pierwsze rzeźby z cyklu "Zwidy", a siedem lat później - z cyklu "Wyrocznia". Do wykonania rzeźb Jerzy Bereś wykorzystywał takie materiały, jak: polne kamienie, konopne sznury, strzępy workowego płótna, czy skórzane rzemienie.
W 1972 roku rozpoczął tworzyć nową serię prac, zatytułowanych "Ołtarze". Później zrealizował "Rundy" i "Rytuały".
Prace Jerzego Beresia mają charakter wypowiedzi polityczno - etycznej. Jerzy Bereś wykształcił swój własny i niepowtarzalny styl, a jego sztuka nazywana jest sztuką symbolu, metafory i metafizycznych skojarzeń.
W 1968 roku Jerzy Bereś zaprezentował w Galerii Foksal w Warszawie pierwszą manifestację artystyczną "Przepowiednia I". Manifestacja ta otwiera cykl wystąpień, będących komentarzem do polityki, religii, sztuki oraz filozofii.
Jerzy Bereś zmarł 25 grudnia 2012 roku w Krakowie. Został pochowany na Cmentarzu Batowickim w Krakowie.
Źródło: culture.pl, deon.pl, wikipedia.pl,
Fot. autorstwa Michała Ciesielskiego, udostępnione na commons.wikimedia.org 26.12.2006 na licencji Creative Commons.