Polskie-Cmentarze.pl

Bogumił Kobiela

Bogumił Kobiela

Bogumił Kobiela był wybitnym polskim aktorem teatralnym i filmowym. Zmarł w 1969 roku, został pochowany na Cmentarzu w Tenczynku.

Bogumił Kobiela urodził się 31 maja 1931 roku w Katowicach. Ukończył gimnazjum w Krzeszowicach, a następnie liceum w Katowicach.

W 1953 roku ukończył Państwową Wyższą Szkołę Artystyczną w Krakowie. Warto dodać, że artysta studiował razem z Kaliną Jędrusik, Leszkiem Herdegenem i Zbigniewem Cybulskim. Z Cybulskim połączyła go nie tylko współpraca, ale także prawdziwa przyjaźń. Po studiach, wraz z grupą absolwentów krakowskiej uczelni, dostał się do Teatru Wybrzeże w Gdańsku, gdzie pracował pod kierunkiem Lidii Zamkow. Debiutował w 1953 roku, wcielając się w rolę Maskaryla w "Zawodach miłosnych" Moliera. Na deskach tego teatru występował do 1955 roku, a później - 1958 - 1960.

W latach 1955 - 1958 wspólnie ze Zbigniewem Cybulskim występował w teatrzyku studenckim Bim-Bom. Należy podkreślić, że teatrzyk "szybko stał się legendą i mitem pokolenia". Przedstawienia teatrzyku Bim-Bom odbywały się w całej Polsce, a następnie w Europie.

W latach 1957 - 1958 reżyserował i grał w eksperymentalnym Teatrze Rozmów w Sopocie.

W 1960 roku przeniósł się do Warszawy, gdzie występował na deskach Teatru Ateneum. Trzy lata później rozpoczął współpracę z kabaretami Dudek i Wagabunda. Od 1966 roku występował na deskach Teatru Komedia w Warszawie.

Bogumił Kobiela występował w programach estradowych Telewizji Polskiej, między innymi w cyklicznym programie z udziałem publiczności "Poznajmy się", który prowadził wspólnie z Jackiem Fedorowiczem i Jerzym Gruzą. Ponadto, występował w telewizyjnych "Listach Śpiewających" według tekstów Agnieszki Osieckiej, czy cyklu "Opowieści niezwykłe".

Na dużym ekranie zadebiutował w 1953 roku, kiedy to wcielił się w rolę Grzesia w "Trzech opowieściach" Konrada Nałęckiego. Pierwszą większą rolę otrzymał w 1957 roku, kiedy to zagrał w filmie "Eroika" Andrzeja Munka, wcielając się w rolę porucznika Dębskiego. Rok później zagrał w produkcji "Popiół i diament" Andrzeja Wajdy.

Ogromną popularność Bogumiłowi Kobieli przyniosła rola Jana Piszczyka w filmie "Zezowate szczęście" Andrzeja Munka.

Bogumił Kobiela występował także w filmach dokumentalnych.

Bogumił Kobiela zmarł 10 lipca 1969 roku w Gdańsku. Został pochowany na Cmentarzu w Tenczynku.

Źródło: H. Olczak-Moraczewska culture.pl 2005, wikipedia.pl, filmpolski.pl. 

Wirtualna świeczka

Galeria

Dodaj Komentarz

  • wyślij

Komentarze

  • Avatar
    M.B.
    07.08.2014r.

    Niech spoczywa w spokoju wibitny nasz aktor.