Polskie-Cmentarze.pl

Cmentarz żydowski w Świdwinie

Cmentarz żydowski w Świdwinie

Ulica: Drawska

78-300 Świdwin

Intro:

Cmentarz żydowski w Świdwinie znajduje się na tzw. Żydowskim Wzgórzu, w pobliżu jeziora Bukowiec. Najprawdopodobniej, kirkut został założony w latach 70. lub 80. XVIII wieku. Na terenie cmentarza, którego powierzchnia wynosi ok. 0,41 ha, pochowano niemal 500 zmarłych.

Opis:

Cmentarz żydowski w Świdwinie został zdewastowany podczas Nocy Kryształowej. Wszystkie macewy, które znajdowały się na terenie cmentarza zostały porozbijane. Niestety, również w późniejszym czasie kirkut był obiektem dewastacji.

Warto jednak podkreślić, że kirkut stanowi jedno z nielicznych miejsc pamięci Pomorza Zaodrzańskiego, które zachowało się w dobrym stanie. Na terenie cmentarza żydowskiego zachowało się około 70 macew.

W 2000 roku cmentarz żydowski w Świdwinie został uporządkowany przez polską i niemiecką młodzież. Przy okazji prac porządkowych odnaleziono nagrobki, datowane na lata 1869 - 1927.

Dwa lata później odsłonięto pamiątkową tablicę. Niestety, w latach 2003 - 2007 doszło do kolejnych aktów dewastacji cmentarza żydowskiego. Jednak, co najważniejsze, kirkut został uznany za zabytek rejonu Koszalińskiego.

Źródło: sztetl.org.pl, kirkuty.xip.pl, wikipedia.pl,

Fot. autorstwa Wiesława Wieczorka, udostępnione na commons.wikimedia.org 04.09.2013 na licencji Creative Commons.

Powrót
  • Lokalizacja

  • Ciekawe miejsca w Twojej okolicy

Dodaj Komentarz

  • wyślij

Komentarze