Kapliczki w Święciechowej
Ulica:
64 - 115 Święciechowa
Intro:
Święciechowa jest jedną z najstarszych osad w Wielkopolsce. Miejscowość, położona w odległości 5 km na zachód od Leszna, na przestrzeni wieków przyjmowała różne nazwy: Święciechowo, Święciechów, Schwetzkau, czy Reichenau.
Opis:
Pierwsze wzmianki o Święciechowej pochodzą z 1000 roku. Cesarz Otton III jadąc do grobu św. Wojciecha w Gnieźnie, musiał przejeżdżać przez Święciechowę. Pod koniec XI wieku wieś, która stanowiła wtedy własność benedyktynów z Lubinia, znana była głównie jako osada targowa. W 1277 roku benedyktyni lubińscy przystąpili do zorganizowania w Święciechowej miasta na prawie niemieckim.
Na przełomie wieków miejscowość była narażona na wiele różnych wydarzeń, zwłaszcza negatywnych: została spalona przez Ślązaków (1474), w wyniku II rozbioru Polski i włączenia do Prus nie rozwijała się, a wręcz niszczała (1793), dotknął ją również wielki kryzys (1920 - 1939).
Warto podkreślić, że w 1934 roku Święciechowa utraciła prawa miejskie. Ponadto, we wrześniu 1939 roku we wsi zaczęła obowiązywać administracja niemiecka. Niemcy wywłaszczyli wszystkich Polaków – rolników. Do końca II wojny światowej miejscowość w większości zasiedlali etniczni Niemcy. 29 stycznia 1945 roku Święciechowa została wyzwolona.
Niestety, na temat znajdujących się na terenie miejscowości kapliczek nie ma za wiele informacji. Brak jest jakichkolwiek danych, dotyczących pomysłodawcy czy wykonawcy miejsc pamięci. Wiadomo, że w latach 1709 – 1710 Święciechowę nawiedziła epidemia – cholera. Choroba pochłonęła wiele ofiar - mieszkańców miasteczka. W tym czasie powstały cztery kapliczki, na wylocie czterech głównych ulic miejscowości. Do dziś zachowały się tylko dwie kapliczki.
Źródło: strona.swieciechowa.pl, www.wikipedia.pl,
Fot. autorstwa Ralfa Lotysa, udostępnione na www.wikipedia.pl 05.05.2007 na licencji Creative Commons.
Powrót