Polskie-Cmentarze.pl

Cmentarz żydowski w Milówce

Cmentarz żydowski w Milówce

Ulica:

34-360 Milówka

Intro:

Cmentarz żydowski w Milówce powstał około 1891 roku. Kirkut został założony w północnej części Milówki, na wzgórzu przy drodze w kierunku Kamesznicy.

Opis:

Cmentarz żydowski został położony na planie prostokąta, a jego powierzchnia wynosi 0,5 ha.

Najstarszy zachowany nagrobek pochodzi z 1892 roku i należy do Sary Brechner. Na terenie kirkutu zachowało się około stu macew. Większość z nich została wykonana z lastriko. Znajdziemy tu jednak nagrobki wykonane z granitu, wapienia, czy piaskowca. Na tablicach inskrypcyjnych widnieją napisy w języku hebrajskim, jidysz, niemieckim, a także polskim.

Podczas II wojny światowej, większość macew, znajdujących się na terenie cmentarza żydowskiego w Milówce uległa zniszczeniu. Oprócz zniszczeń, wynikających z działań wojennych, wpływ mieli także naziści, którzy celowo dewastowali cmentarz żydowski. Zniszczeniu uległo około 60% macew, znajdujących się na cmentarzu.

Po zakończeniu wojny, nikt nie podjął się renowacji cmentarza żydowskiego w Milówce. Przez 50  lat kirkut ulegał zniszczeniu. Dopiero w latach 90., dzięki wsparciu Pana Saltona (syna dawnego lokalnego adwokata Bernarda Salomona) rozpoczęto prace remontowe i porządkowe kirkutu.

Obecnie, teren cmentarza jest uporządkowany, a także otoczony wysokim murem z cegły. Na teren kirkutu prowadzi metalowa brama, z symbolami Gwiazdy Dawida i Menory. W centralnym punkcie cmentarza żydowskiego w Milówce ustawiono granitowy pomnik, na którym widnieje napis:

Pamięci Żydów Milówki, Rajczy, Kamesznicy, Bł. P. Bernarda Salomona, Obywatela Milówki Syn

Źródło: M. Frąckowiak kirkuty.xip.pl, sztetl.org.pl, wikipedia.pl,

Fot. autorstwa SQ9NIT, udostępnione na wikipedia.pl 24.09.2012 na licencji Creative Commons.

Powrót

Galeria

  • Lokalizacja

  • Ciekawe miejsca w Twojej okolicy

Dodaj Komentarz

  • wyślij

Komentarze