Polskie-Cmentarze.pl

Bytomskie Powązki - Cmentarz Mater Dolorosa

Cmentarz Mater Dolorosa w Bytomiu

Ulica: Piekarska 71

41-900 Bytom

Intro:

Cmentarz Mater Dolorosa jest najważniejszym cmentarzem w Bytomiu, jednym z największych i najpiękniejszych w regionie. Cmentarz Mater Dolorosa nazywany jest jednym z siedmiu cudów Śląska.

Opis:

Początki Cmentarza Mater Dolorosa sięgają XVII wieku. Na skutek gwałtownego rozwoju miasta, na terenie cmentarza, który usytuowany był tuż za miejskimi murami, zaczęło brakować miejsc. W związku z tym wyznaczono teren, na którym planowano rozbudowę cmentarza. W 1866 roku poświęcono ziemię pod jego budowę.

Na cmentarzu, nazywanym Bytomskimi Powązkami, znajduje się neogotycki kościół cmentarny, zaprojektowany przez Hugo Herra. Warto podkreślić, że w jego podziemiach znajduje się krypta, w której pochowano, między innymi księdza-poetę Norberta Bonczyka.

W alei, usytuowanej po zachodniej stronie muru cmentarnego znajduje zespół kaplic grobowych, z XIX/XX wieku oraz nagrobków znanych rodzin bytomskich. Należy zaznaczyć, że kaplice te należą do jednych z najpiękniejszych miejsc na cmentarzu. Na Bytomskich Powązkach możemy podziwiać kaplice grobowe rodziny Schastoków, Garusów, czy Hakubów. Poszczególne kaplice, które charakteryzują się szczególnymi walorami architektonicznymi zostały uznane za zabytki.

Na cmentarzu pochowano wielu wybitnych mieszkańców Bytomia, między innymi: najsłynniejszego bytomskiego architekta Paula Jackischa, pisarza ludowego Jana Ligonia, księdza-poetę Norberta Bonczyka, czy burmistrza i nadburmistrza Bytomia Georga Bruninga.

Cmentarz Mater Dolorosa jest najważniejszym miejscem pamięci w Bytomiu. W 1987 roku nekropolia została wpisana do rejestru zabytków. Zarządcą cmentarza jest parafia pod wezwaniem św. Trójcy w Bytomiu.

Źródło: bytom.pl, znanenieznane.pl, wikipedia.pl,

Fot. autorstwa Artura Wójtowicza, udostępnione na wikipedia.pl 22.01.2009 na licencji Creative Commons.

Powrót
  • Lokalizacja

  • Ciekawe miejsca w Twojej okolicy

Dodaj Komentarz

  • wyślij

Komentarze