Polskie-Cmentarze.pl

Zabytkowy cmentarz w Klukach

Zabytkowy cmentarz w Klukach

Ulica:

76-214 Kluki

Intro:

Zabytkowy cmentarz w Klukach został założony w XVIII wieku. Cmentarz, którego powierzchnia wynosi 2730 m2 stanowi jedyny zachowany cmentarz słowiński oraz jeden z nielicznych, zachowanych na Pomorzu, cmentarz z okresu przedwojennego.

Opis:

Na terenie zabytkowego cmentarza w Klukach pochowano mieszkańców wsi Kluki Smołdzińskie. Najstarszy zachowany nagrobek pochodzi z 1877 roku, ostatni natomiast - z 1987 roku.

W centralnej części cmentarza znajduje się kamienny obelisk, poświęcony mieszkańcom wsi Kluki, którzy polegli podczas I wojny światowej. Na terenie nekropolii zachowanych jest 145 nagrobków - kamiennych, drewnianych oraz żeliwnych.

Warto również zwrócić uwagę na żeliwne krzyże, pochodzące z przełomu XIX i XX wieku. Krzyże te powstawały na specjalne zamówienia w odlewniach w Słupsku i Sławnie. Należy podkreślić, że niektóre typy wzorów odlewniczych są unikatowe w skali całego Pomorza.

Co ciekawe, na żeliwnych nagrobkach, oprócz nazwisk zmarłych, widnieją informacje o statusie majątkowym, społecznym oraz zawodowym osoby pochowanej

W 1991 roku cmentarz w Klukach został uznany za obiekt zabytkowy.

Źródło: muzeumkluki.pl, eustka.com, wikipedia.pl,

Fot. autorstwa Mikołaja Kirschke, udostępnione na wikipedia.pl 03.05.2007 na licencji Creative Commons.

Powrót

Galeria

  • Lokalizacja

  • Ciekawe miejsca w Twojej okolicy

Dodaj Komentarz

  • wyślij

Komentarze