Polskie-Cmentarze.pl

Cmentarz ewangelicki w Supraślu

Cmentarz ewangelicki w Supraślu

Ulica: Białostocka

16 - 030 Supraśl

Intro:

Supraśl jest malowniczym miastem, położonym na terenie województwa podlaskiego, w powiecie białostockim, gminie Supraśl. Miejscowość położona jest nad rzeką Supraślą, na Wysoczyźnie Białostockiej, a otoczone jest Puszczą Knyszyńską.

Opis:

W Supraślu znajduje się cmentarz ewangelicki, który charakteryzuje się dwoma ciekawymi budowlami: kaplicą grobową rodziny Buchholtzów oraz kaplicą grobową rodziny Zachertów.

Kaplica grobowa rodziny Buchholtzów została wybudowana w 1904 roku, a jej projektantem jest Hugo Kuder. Mauzoleum, stworzone w stylu neogotyckim, uważane jest za jedną z najciekawszych budowli tego rodzaju w Polsce. Kaplica grobowa jest murowana z piaskowca, czworoboczna, z elewacjami o trójkątnych szczytach. Warto zwrócić uwagę na oryginalną mozaikę Chrystusa Króla, znajdującą się nad wejściem do mauzoleum.

Kaplica grobowa rodziny Zachertów została wzniesiona w 1885 roku, według projektu architekta H. Zydoka. Budowla została wykonana w stylu neoklasycystycznym. Czworoboczna, murowana z piaskowca. "Elewacja fron­towa, w postaci przyściennego portyku, jest zwieńczona fronto­nem z reliefem ze skrzyżowanymi pochodniami w tympanonie". Nad wejściem do kaplicy grobowej rodziny Zachertów widnieje herb rodzinny Zachertów - Runicki.

Źródło: www.gdziebylec.pl, www.polskaniezwykla.pl, www.ciekawepodlasie.pl, www.wikipedia.pl,

Fot. autorstwa Athantor, udostępnione na www.wikipedia.pl 04.12.2008 na licencji Creative Commons.

Powrót

Galeria

  • Lokalizacja

  • Ciekawe miejsca w Twojej okolicy

Dodaj Komentarz

  • wyślij

Komentarze