Polskie-Cmentarze.pl

Cmentarz rzymskokatolicki w Bielinach

Cmentarz rzymskokatolicki w Bielinach

Ulica:

37-410 Bieliny

Intro:

Cmentarz rzymskokatolicki w podkarpackich Bielinach jest zabytkową nekropolią, założoną w 1810 roku. Cmentarz, którego powierzchnia wynosi 1,8 ha, usytuowany jest w północnej części miejscowości.

Opis:

Cmentarz rzymskokatolicki w Bielinach został założony na planie prostokąta. Dokładna data powstania nekropolii nie jest znana. Niektóre źródła podają, że cmentarz powstał w 1810 roku. Według innych źródeł, pierwsza wzmianka o polskim cmentarzu pochodzi z 13 listopada 1818 roku.

Na terenie polskiego cmentarza zachowało się kilkadziesiąt nagrobków, a także żeliwnych krzyży nagrobnych, pochodzących z przełomu XIX i XX wieku. Najstarszy zachowany nagrobek datuje się na 1824 rok. Płyta ta pochodzi z grobu rodzinnego dzierżawców dworu napękowskiego – Paszkowskich.

Na cmentarzu rzymskokatolickim w Bielinach znajduje się mogiła zbiorowa poległych podczas powstania styczniowego. Ponadto, na terenie nekropolii znajduje się mogiła partyzantów Armii Krajowej i Batalionów Chłopskich. 

Pierwszym administratorem polskiego cmentarza był ksiądz kanonik Karol Żurkowski. Obecnie, nekropolią zarządza Parafia św. Wojciecha Biskupa w Bielinach.

Źródło: wikipedia.pl, A. Drogosz bieliny.pl.

Powrót
  • Lokalizacja

  • Ciekawe miejsca w Twojej okolicy

Dodaj Komentarz

  • wyślij

Komentarze