Polskie-Cmentarze.pl

Cmentarz wojenny nr 6 w Krempnej

Cmentarz wojenny nr 6 w Krempnej

Ulica:

Krempna

Intro:

Cmentarz wojenny nr 6 znajduje się niewielkiej miejscowości Krempna. Zabytkowy cmentarz wojenny z okresu I wojny światowej został zaprojektowany przez Dušana Jurkovica i stanowi miejsce spoczynku żołnierzy, poległych w latach 1914 - 1915.

Opis:

Krempna jest wsią, położoną na terenie województwa podkarpackiego, powiatu jasielskiego.

Aby wejść na teren zabytkowego cmentarza wojennego nr 6, trzeba obejść kamienny mur z charakterystycznymi uskokami. W mur wmurowane są dwie tablice - w języku polskim oraz niemieckim, na których widnieje napis:

Na tym cmentarzu wojennym pochowani zostali żołnierze armii Austro - Węgier i Rosji, polegli w czasie I wojny światowej w latach 1914 - 1915. Został on odnowiony w lipcu 1990 roku przez żołnierzy 54 Kadrowego Pułku Obrony Krajowej ze Styrii w Austrii, będącego kontynuatorem tradycji sławnego C. K. 27 Pułku Piechoty "Król Belgów". Cmentarz ten jest pomnikiem pokoju symbolem wszystkich miejsc spoczynku żołnierzy poległych w tamtych czasach na terenie byłej Galicji.

Wejście na teren cmentarza zamykane jest dwuskrzydłową bramą. W centrum cmentarza wojennego nr 6 znajduje się pomnik, z trzystopniową, kamienną podstawą. Na sześciu kamiennych filarach wspiera się betonowy okrąg. Na słupach zostały wmurowane płaskorzeźby, twarze rzymskich wojowników, a także inskrypcje:

W pamięci, miłości i błogosławieństwie pokoju żyje nasza śmierć

Walczyliśmy pierś w pierś, zmartwychwstaniemy ramię w ramię

Po bokach pomnika znajdują się kamienne cokoły, na których ustawiono dwa ogromne krzyże.

Na terenie cmentarza wojennego nr 6 w Krempnej znajduje się 75 nagrobków oraz 12 mogił zbiorowych. Pochowano tu 53 żołnierzy armii austro-węgierskich, 33 rosyjskich oraz 34 nieznanych żołnierzy.

Źródło: www.national-geographic.pl, www.wikipedia.pl,

Fot. autorstwa Pankonkursowy, udostępnione na www.wikipedia.pl 21.11.2009 na licencji Creative Commons.

Powrót
  • Lokalizacja

  • Ciekawe miejsca w Twojej okolicy

Dodaj Komentarz

  • wyślij

Komentarze