Polskie-Cmentarze.pl

Cmentarz wojenny nr 4 w Grabiu

Cmentarz wojenny w Grabiu

Ulica:

38-232 Grab

Intro:

Cmentarz wojenny nr 4 w Grabiu jest zabytkową nekropolią z okresu I wojny światowej. Na terenie cmentarza pochowano żołnierzy, którzy zginęli w 1914 roku.

Opis:

Cmentarz wojenny nr 4 w Grabiu został założony w czasie I wojny światowej, a jego powierzchnia wynosi 1800 m2. Nekropolia została zaprojektowana przez Dusana Jurkovica i Adolfa Kaspara, a jej kształt przypomina czterolistną koniczynę.

Cmentarz wojenny w Grabiu otoczony jest murem kamiennym, a wejście na jego terenprowadzi przez kamienną bramkę, zwieńczoną krzyżem. Dodatkowo, wejście zabezpieczone jest zrekonstruowaną, dwuskrzydłową drewnianą furtką. Naprzeciw wejścia głównego znajduje się rekonstrukcja pierwotnego pomnika w kształcie wieży kościoła łemkowskiego, powstała w 1995 roku. Na pomniku widnieje oryginalna tablica z inskrypcjami:

Chcecie zważyć ofiary tej wojny? Do sławy i honoru na jednej szali
Dołóżcie jeszcze odrodzoną duszę narodu,
a szala i tak uniesie się lekko do góry

Odrodzenie duszy narodu
Wznosi się ponad cierpienie.
Boże, zlituj się nad naszą ofiarą
I pozwól potomnym
Wznieść się tym zwycięstwem ponad groby

Cmentarz wojenny nr 4 w Grabiu zachował się w dobrym stanie. Na terenie nekropolii znajduje się 31 mogił zbiorowych oraz 53. groby pojedyncze. Pochowano tu żołnierzy austriackich i rosyjskich, poległych pod koniec 1914 roku i na początku 1915 roku.

Groby "ułożone są półkoliście wzdłuż murów w narożach cmentarza oraz w rzędach wewnątrz cmentarza". Na mogiłach znajdują się jedno- i dwuramienne drewniane krzyże.

Źródło: beskid-niski.pl, wikipedia.pl,

Fot. autorstwa Mzungu, udostępnione na commons.wikimedia.org 04.05.2010 na licencji Creative Commons.

Powrót
  • Lokalizacja

  • Ciekawe miejsca w Twojej okolicy

Dodaj Komentarz

  • wyślij

Komentarze