Polskie-Cmentarze.pl

Cmentarz żydowski w Niepołomicach

Ulica: Bohaterów Getta

32 - 005 Niepołomice

Intro:

W Niepołomicach, miejscowości, położonej na terenie województwa małopolskiego, znajduje się zabytkowy cmentarz żydowski. Kirkut został założony w II połowie XIX wieku, a pochówki odprawiano do 1942 roku.

Opis:

Przed wybuchem II wojny światowej, w Niepołomicach funkcjonowała synagoga, w sąsiedztwie której, na planie prostokąta, położony był kirkut. W 1941 roku żołnierze armii niemieckiej zniszczyli kirkut, a także podpalili znajdującą się obok synagogę.

Ostatniego pochówku na cmentarzu żydowskim w Niepołomicach dokonano w 1942 roku. Na terenie kirkutu został pochowany pierwszy niepołomicki rabin, Józef Tetelbaum. Według niektórych informacji, na cmentarzu żydowskim pochowano wojskowych armii austro - węgierskiej, którzy zginęli podczas I wojny światowej.

Do dziś, w Niepołomicach zachował się jedynie fragment cmentarza żydowskiego, który z jednej strony otoczony jest murem. Ponadto, na kirkucie ocalało około czterdziestu macew, wykonanych z marmuru, granitu oraz piaskowca. Na nagrobkach widoczne są napisy w języku hebrajskim oraz polskim. Na niektórych macewach możemy także zauważyć typowe żydowskie symbole nagrobne, takie jak np.: ręce, czy świecznik.

Źródło:www.sztetl.org.pl, www.kirkuty.xip.pl, www.wikipedia.pl

Powrót
  • Lokalizacja

  • Ciekawe miejsca w Twojej okolicy

Dodaj Komentarz

  • wyślij

Komentarze