Polskie-Cmentarze.pl

Stary Cmentarz w Szczawnicy

Stary Cmentarz w Szczawnicy

Ulica: Główna

34-460 Szczawnica

Intro:

Stary cmentarz w Szczawnicy nazywany jest Cmentarzem Szalayowskim. Nekropolia została założona w XIX wieku. Na terenie cmentarza zachowało się jedynie kilka nagrobków.

Opis:

Stary cmentarz w Szczawnicy powstał na początku lat 30. XIX wieku, w centrum małopolskiej miejscowości, w bliskim sąsiedztwie kamienicy Weissmana. Pierwsze pochówki odbywały się już w 1832 roku. Nagrobki, które zachowały się do dziś, świadczą o tym, że cmentarz stanowił miejsce pochówku kuracjuszy z Królestwa Polskiego, Galicji oraz Litwy. Pochowano tu między innymi Ludwikę Rapacką, jedną z fundatorek miejscowego Kościoła.

Cmentarz powstał w wyniku zarządzania władz austriackich z 1784 roku o nakazie zakładania cmentarzy poza obszarami zabudowy. Jednak dynamiczny rozwój Szczawnicy sprawił, że zdecydowano o zamknięciu nekropolii i stworzeniu nowej. Ostatecznie, Stary Cmentarz w Szczawnicy został zamknięty w 1895 roku. 

Na terenie cmentarza zachowało się niewiele nagrobków, wykonanych głównie z pińczowskiego piaskowca. Znajdziemy tu również "groby chłopskie", stanowiące mogiły ziemne, zwieńczone drewnianymi krzyżami.

Zarządcą Starego cmentarza w Szczawnicy jest parafia św. Wojciecha Biskupa Męczennika w Szczawnicy.

Źródło: szczawnica.pl, wikipedia.pl,

Fot. autorstwa Happa, udostępnione na wikipedia.pl 29.07.2012 na licencji Creative Commons.

Powrót
  • Lokalizacja

  • Ciekawe miejsca w Twojej okolicy

Dodaj Komentarz

  • wyślij

Komentarze