Polskie-Cmentarze.pl

Stary Cmentarz w Krościenku nad Dunajcem

Stary Cmentarz w Krościenku nad Dunajcem

Ulica: Jagiellońska

34-450 Krościenko nad Dunajcem

Intro:

Stary Cmentarz w Krościenku nad Dunajcem jest jednym z najstarszych cmentarzy pozamiejskich w Polsce. Na terenie cmentarza pochowano około 5 tysięcy mieszkańców Krościenka.

Opis:

Cmentarz w Krościenku nad Dunajcem powstał w 1788 roku. Warto podkreślić, że nekropolia została wybudowana po tym, jak w wyniku pożaru zniszczeniu uległ cmentarz przykościelny w Krościenku.

W tym właśnie roku dokonano pierwszego pochówku, ostatniego natomiast - w 1897 roku. Jedną z ostatnich pochowanych osób była Agnieszka z Jankowskich Kozłecka, której pomnik zachował się do dzisiaj. Na terenie Starego Cmentarza w Krościenku nad Dunajcem pochowano około 5 000 mieszkańców małopolskiej miejscowości.

W centralnej części cmentarza znajduje się obelisk, stanowiący pozostałość po grobie Hieronima Dziewolskiego i jego żony Anny. Na cmentarzu zachował się także grób powstańca styczniowego, Józefa Nałęcza-Hakowskiego. Ponadto, na Starym Cmentarzu w Krościenku nad Dunajcem zachował się pomnik - mauzoleum w kształcie trzech krzyży, z wmurowanymi tablicami. Tablice upamiętniają ofiary zbrodni hitlerowskich.

Źródło: wikipedia.pl,

Fot. aut. Happa, udostępnione na commons.wikimedia.org 06.05.2012 na licencji Creative Commons.

Powrót
  • Lokalizacja

  • Ciekawe miejsca w Twojej okolicy

Dodaj Komentarz

  • wyślij

Komentarze