Polskie-Cmentarze.pl

Cmentarz wojenny nr 371 w Droginii

Cmentarz wojenny nr 371 w Droginii

Ulica:

32-400 Droginia

Intro:

W małopolskiej miejscowości Droginia znajduje się niewielki cmentarz wojenny z okresu I wojny światowej. Cmentarz, na którym pochowano ok. 190 żołnierzy, został zaprojektowany przez Gustawa Ludwiga.

Opis:

Cmentarz wojenny usytuowany jest w lesie, u podnóża wzgórza Tuleja. W 1914 roku Austriacy rozpoczęli budowę cmentarza. Budowa nekropolii spowodowana była koniecznością wykonywania pochówków żołnierzy, którzy zginęli podczas walk, prowadzonych w tym czasie na okolicznych terenach.

Nieznana jest dokładna liczba osób pochowanych na terenie nekropolii w Drogini. Szacuje się, że na cmentarzu spoczywa ok. 190 wojskowych różnych armii. Na cmentarzu pochowano żołnierzy polskich, austriackich, rosyjskich i niemieckich. Co ważne, Austriacy przy budowie cmentarza przykładali jednakową wagę do staranności wykonania poszczególnych grobów - bez względu na narodowość zmarłego.

Cmentarz wojenny w Drogini otoczony jest grubym murem z kamienia łupanego, krytym betonowym daszkiem. Wejście na teren cmentarza prowadzi przez dwuskrzydłową żelazną furtkę, zawieszoną na kamiennych słupkach.

W murze, znajdującym się naprzeciwko wejścia, znajduje się ściana inskrypcyjna, zwieńczona kamiennym krzyżem. Na ścianie znajduje się tablica inskrypcyjna, na której widnieją napisy w języku niemieckim.

Mogiły, znajdujące się na terenie cmentarza wojennego w Drogini ułożone są rzędami, a otoczone betonowymi ławami. Na mogiłach zamontowano betonowe stele o różnych kształtach, zwieńczone żeliwnymi krzyżami. W związku z tym, że na terenie nekropolii pochowano wojskowych różnych armii, występują tu krzyże maltańskie typu austriackiego, krzyże niemieckie oraz krzyże lotaryńskie - prawosławne.

Źródło: wikipedia.pl,

Fot. autorstwa Jerzego Opioły, udostępnione na wikipedia.pl 21.01.2012 na licencji Creative Commons.

Powrót
  • Lokalizacja

  • Ciekawe miejsca w Twojej okolicy

Dodaj Komentarz

  • wyślij

Komentarze