Polskie-Cmentarze.pl

Cmentarz wojenny nr 291 w Domosławicach

Cmentarz wojenny nr 291 w Domosławicach

Ulica:

Domosławice

Intro:

Na terenie cmentarza parafialnego w Domosławicach znajduje się cmentarz wojenny nr 291. Nekropolia usytuowana jest na niezabudowanym wzgórzu, dzięki czemu rozpościera się z niego piękny widok na Dolinę Dunajca i Pogórze Rożnowskie.

Opis:

Cmentarz wojenny nr 291 został założony na planie prostokąta, a zaprojektowany przez Roberta Motke. Ogrodzenie nekropolii tworzą masywne słupki murowane z betonowych elementów oraz żelazne sztachetki. Wejście na teren cmentarza stanowią dwie niskie żelazne furtki, osadzone na betonowych słupkach.

Głównym elementem ozdobnym cmentarza jest ściana pomnikowa, w której górną część wmontowano niewielki betonowy krzyż. Poniżej znajduje się tablica inskrypcyjna, na której widnieje napis w języku niemieckim:

Od Boga na ziemię, z domów pod broń,
Przez zwycięstwo i śmierć do Boga znów

Nagrobki, znajdujące się na cmentarzu wojennym nr 291 w Domosławicach mają postać betonowych cokołów, zwieńczonych krzyżami. Występują tu trzy rodzaje krzyży: łacińskie, lotaryńskie i maltańskie.

Na cmentarzu wojennym nr 291 w Domosławiach pochowano 53 żołnierzy armii austriackiej i rosyjskiej, którzy zginęli w 1914 i 1915 roku.

Źródło: wikipedia.pl,

Fot. autorstwa Pawła Opioły, udostępnione na wikipedia.pl 19.05.2014 na licencji Creative Commons.

Powrót
  • Lokalizacja

  • Ciekawe miejsca w Twojej okolicy

Dodaj Komentarz

  • wyślij

Komentarze