Polskie-Cmentarze.pl

Cmentarz wojenny nr 310 - Leszczyna

Cmentarz wojenny nr 310 - Leszczyna

Ulica:

Leszczyna

Intro:

Leszczyna jest niewielką polską wsią, zlokalizowaną na terenie województwa małopolskiego, w powiecie bocheńskim.

Opis:

Cmentarz wojenny nr 310 w Leszczynie położony jest na zboczu wzgórza, w otoczeniu lasu przy drodze numer 966 w kierunku Łapanowa. Nekropolia znajduje się w pobliżu kościoła – około 300 metrów. Nie musimy martwić się o to, że zabłądzimy, gdyż idąc od kościoła, po prawej stronie ujrzymy oryginalny słup informacyjny, który wskazuje turystom drogę na cmentarz wojenny nr 310. Na teren nekropolii doprowadzi nas wąska dróżka -  początkowo prowadząca przez pola, a następnie przez las.

Cmentarz wojenny nr 310 został zaprojektowany przez Franza Starka, a jego powierzchnia wynosi 2200 m2. Nekropolia otoczona jest kamiennym murem, który przykryty jest betonowym daszkiem. Wejście na teren cmentarza stanowi kamienna brama, zamykana żeliwnymi, dwuskrzydłowymi wrotami. Dodatkowo, brama zwieńczona jest krzyżem.

Centralnym elementem cmentarza wojennego nr 310 jest kamienna kaplica, pokryta gontem. Na odnowionej kaplicy zauważymy piękną tablicę inskrypcyjną, na której widnieje napis w języku niemieckim, o treści:

BEWAHRT DIE TUGENDEN, DIE KRIEGES NOT SO LEUCHTEND HAT ERWECKT, JHR LEBENDEN – UND WIR, DES KRIEGES OPFER, SEGNEN JHN.

Na nekropoli w Leszczynie znajdują się mogiły wykonane z betonowych steli, z żeliwnymi krzyżami.
Cmentarz wojenny nr 310 skupia 6 grobów pojedynczych oraz 129 mogił zbiorowych, w których spoczywają ciała 865 wojskowych. Na cmentarzu wojennym nr 310 spoczywają żołnierze armii rosyjskiej, austriacko – węgierskiej oraz niemieckiej, którzy zginęli w grudniu 1914 roku w wyniku walk operacji limanowsko - łapanowskiej, rozgrywających się na okolicznych terenach.
Co ważne, nekropolia wojenna jest zachowana i utrzymana w bardzo dobrym stanie.

Źródło: www.cmentarze.jasonek.pl, www.groby.radaopwim.gov.pl, www.wikipedia.pl,

Fot. autorstwa Pablo000, udostępnione na commons.wikimedia.org 25.07.2010 na licencji Creative Commons.

Powrót

Galeria

  • Lokalizacja

  • Ciekawe miejsca w Twojej okolicy

Dodaj Komentarz

  • wyślij

Komentarze