Polskie-Cmentarze.pl

Płyta epitafijna w Ogardach

Płyta epitafijna w Ogardach

Ulica:

66-500 Ogardy

Intro:

W kościele parafialnym pod wezwaniem Św. Stanisława Kostki w Ogardach została zamontowana kamienna płyta epitafijna, poświęcona jednemu z dawnych właścicieli Ogard, Wolfowi von Bornstedt, zawierająca inskrypcję dedykowaną zmarłemu.

Opis:

Zabytek stanowi jeden z  najstarszych tego  typu dzieł,  znajdujących się  na  terenie  województwa  lubuskiego. Podobna  płyta,  która  również  poświęcona  jest jednemu  z  członków rodu von Bornstedt, zachowała  się w  kościele   w Dobiegniewie.

Wolf von Bornstedt urodził się w 1561 roku. Jego ojcem był Melchior von Bornstedt,  a  matką  Perpetua  von  Rohwedel.   W  1571  roku  pojawiają  się  już  pierwsze  wzmianki  o Wolfie,  jako  małoletnim  właścicielu  dóbr  ziemskich  w Ogardach, Wołogoszczy, Ługach oraz Gilowie. Dokument, na którym widnieje data 1572 poświadcza, że posiadał on 5,5 łana w Ogardach, a także opuszczone pola w Pielichach. Niestety, dokładna data śmierci Wolfa von Bornstedta nie jest znana. Należy przypuszczać, iż płyta epitafijna powstała po jego śmierci, w I połowie XVII wieku.

Zabytek, wykonany w piaskowcu, posiada kształt prostokąta o wymiarach 176x86x12 cm. Na licu płyty znajduje się starannie rytowana inskrypcja memoratywana oraz cytat pochodzący z Pisma Świętego. Płyta do 1964 roku znajdowała się w kościele, a następnie na terenie działki kościelnej.

Pamiątka jeszcze do niedawna była w strasznym stanie. Przemijający  czas  odcisnął  swoje  piętno  i  dał  o  sobie  znać  w  postaci  licznych  zabrudzeń,  ubytków,  a   także zatartego,  nieczytelnego  tekstu.  Ponadto  płyta  była  pęknięta  w trzech miejscach.

W ramach prac konserwatorskich płyty,  dokonano  odsolenia  kamienia,  oczyszczenia,  scalenia  rozbitych  elementów,  a także uzupełnienia ubytków. Warto dodać, że dzięki przeprowadzonej konserwacji ujawniono, nieznaną dotąd, inskrypcję, znajdującą się z boku płyty i dedykowaną osobie Zbawiciela.

Odnowieniem płyty zajął się szczeciński doktor, Henryk Zyzik. Całe przedsięwzięcie doszło do skutku dzięki staraniom Parafii Rzymsko – Katolickiej w Ogardach, a także Urzędu Miejskiego w Strzelcach Krajeńskich.

Źródło: www.strzelce.pl

Powrót

Galeria

  • Lokalizacja

  • Ciekawe miejsca w Twojej okolicy

Dodaj Komentarz

  • wyślij

Komentarze