Polskie-Cmentarze.pl

Cmentarz w Leliszce

Ulica:

Korhynie

Intro:

Leliszka jest dawną, malutką wioską w gminie Jarczów na terenie województwa lubelskiego. Miejscowość leży nad lewym brzegiem rzeki Sołokija, nieopodal miejscowości Korhynie oraz Żurawce. 

Opis:

Jeszcze po zakończeniu II wojny światowej funkcjonował tu drewniany młyn wodny. Ponadto, na terenie wsi znajdował się dworek myśliwski, który po wojnie przeistoczył się w leśniczówkę. Na tę chwilę Leliszkę można nazwać bezludną – mała miejscowość, która gromadziła tylko kilka domostw, obecnie nie ma już swoich mieszkańców. Miejsce to, ze względu na spory zalew wodny na rzece Sołokija, jest natomiast często odwiedzane przez wędkarzy.

Nad prawym brzegiem rzeki, w kierunku wsi Dulne, znajduje się „najbardziej zagubiony i zapomniany na Roztoczu” cmentarz. Wokół starych nagrobków znajduje się jedynie las, liczne krzewy, a także spokój, cisza i aura ogromnej tajemniczości.

Na cmentarzu stała kiedyś drewniana cerkiew, nazywana „cerkwią w Korhyniach”. Niestety, historia cerkwi nie jest nigdzie zapisana. Istnieje jedynie podejrzenie, że cerkiew istniała pod koniec XIX wieku, ponieważ z tego okresu pochodzi najstarsza mogiła.

Najprawdopodobniej, w roku 1942 odbyły się ostatnie pogrzeby na cmentarzu w Leliszce. Później, nekropolia stała się miejscem zapomnianym, o które nikt nie dbał. I tak, stopniowo, miejsce pamięci zaczęło zarastać drzewami i krzewami, a większość grobów zostało zniszczonych. Na szczęście, udało się zachować 25 nagrobków, na których możemy podziwiać figurki Chrystusa, czy Matki Boskiej. Na cmentarzu zobaczymy także kilka krzyży, wykonanych w drewnie.

W 2004 roku Grupa Turystyczna Roztocze zorganizowała akcję, mającą na celu posprzątanie cmentarza w Leliszce. Uprzątnęli zbędne krzewy i śmieci.

Wszyscy, którzy dotarli na cmentarz w Leliszce (a podobno nie tak łatwo tam dotrzeć) twierdzą, że jest to miejsce niesamowite i magiczne. Cmentarz o niesamowitej aurze tajemniczości i spokoju, który warto odwiedzić kolejny i kolejny raz.

Źródło: www.roztocze.org.pl, www.roztocze.com, www.wikipedia.pl.

Powrót
  • Lokalizacja

  • Ciekawe miejsca w Twojej okolicy

Dodaj Komentarz

  • wyślij

Komentarze