Polskie-Cmentarze.pl

Cmentarz żydowski w Koronowie

Cmentarz żydowski w Koronowie

Ulica:

86 - 010 Koronowo

Intro:

W Koronowie, na niewielkim wzniesieniu nad pradoliną Brdy znajduje się niewielki, zajmujący obszar 0,36 ha, cmentarz żydowski.

Opis:

Cmentarz żydowski w Koronowie, założony na planie kwadratu, powstał w 1817 roku. Na terenie kirkutu zachowało się kilkadziesiąt nagrobków, a także pozostałości ceglanego muru. Ponadto, widoczne są betonowe podstawy zniszczonych grobowców.

Na większości zachowanych macew widoczne są typowe dla XIX i XX wieku stele, z inskrypcjami w języku hebrajskim i niemieckim. Wśród płaskorzeźb nagrobnych występują tu zarówno symbole typowe dla żydowskiej sztuki nagrobnej (błogosławione ręce, czy dłonie z dzbanem), jak i symbole, zaczerpnięte z innych kultur (znak Bożej Opatrzności).

W latach 50. władze Koronowa planowały przeznaczyć teren cmentarza żydowskiego na cmentarz komunalny. Jednak, ostatecznie nie udało się zrealizować tych planów.

Na terenie cmentarza żydowskiego w Koronowie przeprowadzono prace porządkowe. Co ważne, przeprowadzono inwentaryzację nagrobków, które zachowały się na terenie cmentarza. Wykonano dokumentację fotograficzną macew, a także spisano nazwiska zmarłych. Patronami tego przedsięwzięcia są: Centrum Edukacji Obywatelskiej, Instytut Dziedzictwa Narodowego, Narodowe Centrum Kultury, Gmina Żydowska, a także władze Koronowa.

Cmentarz żydowski w Koronowie został wpisany do rejestru zabytków.

Źródło: K. Bielawski kirkuty.xip.pl, wikipedia.pl,

Fot. autorstwa Piotra Kożurno, udostępnione na wikipedia.pl 29.04.2012 na licencji Creative Commons. 

Powrót
  • Lokalizacja

  • Ciekawe miejsca w Twojej okolicy

Dodaj Komentarz

  • wyślij

Komentarze