Polskie-Cmentarze.pl

Z prasy

Czwartek 25.10.2012, godz. 15:44Zniszczone groby na Cmentarzu Centralnym w Szczecinie

Cmentarz Centralny w Szczecinie

Pięćdziesiąt krzyży, znajdujących się w Kwaterze Pionierów Cmentarza Centralnego w Szczecinie zostało zdewastowanych. Najprawdopodobniej, granitowe krzyże z imionami i nazwiskami pionierów Szczecina zostały zniszczone we wtorek, 23 października.

Krzyże zostały wyrwane ze swoich podstaw, a następnie poprzewracane. Większość, bo aż 41 krzyży nie zostało uszkodzonych i jeszcze w tym tygodniu zostaną ponownie umieszczone na swoich miejscach. Pozostałe krzyże zostały połamane, a tym samym wymagają naprawy.

Sprawa dewastacji cmentarza została przekazana policji oraz prokuraturze, jednak jeszcze nie udało się odnaleźć sprawcy.

Kwatera Pionierów Cmentarza Centralnego w Szczecinie jest miejscem szczególnym na szczecińskiej nekropolii. Poświęcona pionierom Szczecina, stanowi pierwsze miejsce cmentarza w Szczecinie, w całości przeznaczone na pochówek polskich mieszkańców, przybyłych do Szczecina po zakończeniu II wojny światowej.

Źródło: www.wiadomosci.onet.pl, www.szczecin.gazeta.pl,

Fot. autorstwa Mateusza War. udostępnione na commons.wikimedia.org 01.11.2010 na licencji Creative Commons.

Powrót

Dodaj Komentarz

  • Aby zapobiec spamowi, proszę wprowadzić widoczny na poniższym obrazku kod zabezpieczający w pole tekstowe pod obrazkiem.

    Kod zabezpieczający

    Odśwież

  • wyślij

Komentarze