Polskie-Cmentarze.pl

Z prasy

Wtorek 03.04.2012, godz. 13:11Zbiorowe mogiły w Lutolu Suchym

Article img

W lubuskiej miejscowości, Lutolu Suchym, odkryto dwie zbiorowe mogiły, w których pochowano niemieckich żołnierzy oraz dwie kobiety. Wojskowi ci zostali zamordowani przez Rosjan w ostatnich miesiącach II wojny światowej.

Podczas prac, prowadzonych przez stowarzyszenie Pomost z Poznania odnaleziono zbiorową mogiłę na cmentarzu w Lutolu Suchym. Tomasz Czabański, który kieruje pracami podejrzewa, że jeszcze jedna kwatera może znajdować się w pobliżu kościoła. Dodajmy, że poznańskie stowarzyszenie prowadziło już badania na terenie lubuskiej wsi. Wtedy jednak, w Lutolu Suchym poszukiwania nie przyniosły rezultatów.

Z odkrytej mogiły wydobyto szczątki 44 żołnierzy niemieckich oraz dwóch kobiet, które najprawdopodobniej były pielęgniarkami. Pierwsze szczątki odkryto na głębokości 70 cm. Zwłoki niemieckich żołnierzy ułożone były w dwóch warstwach, jedno przy drugim.

Wolontariusze stowarzyszenia Pomost podkreślają, że zabici wojskowi mieli przy sobie wszelkie osobiste dobra materialne. Wolontariusze w zbiorowej mogile odkryli kilka złotych obrączek, metalowe i szklane przedmioty, a także pęk scyzoryków. Wskazuje to na fakt, że żołnierze radzieccy nie obrabowali swoich ofiar, a później groby nie zostały rozkopane przez "cmentarnych złodziei".

Ponadto, ze zbiorowej kwatery wydobyto kości dwóch kobiet. Najprawdopodobniej, są to szczątki pielęgniarek lub mieszkanek lubuskiej wsi, które opiekowały się rannymi żołnierzami. Przy szczątkach kobiet znaleziono również grzebienie.

Szczątki 46 ofiar mordu zostaną pochowane na cmentarzu wojennym w Starym Czarnowie.

Źródło: www.wiadomosci.onet.pl, D. Brożek www.gazetalubuska.pl (24.03.2012),

Fot. autorstwa Staszek99, udostępnione na www.wikipedia.pl 20.10.2007 na licencji Creative Commons.

Powrót