Polskie-Cmentarze.pl

Z prasy

Piątek 05.10.2012, godz. 11:03Wrocławski IPN odkrył zbiorową mogiłę

Narodowe Siły Zbrojne

Wrocławski Instytut Pamięci Narodowej w opolskim Dworzysku odkrył zbiorową mogiłę, w której znajdowały się szczątki kilkunastu osób. Badacze poszukują w tym miejscu grobów partyzantów z oddziału Narodowych Sił Zbrojnych Henryka Flamego.

Pracami ekshumacyjnymi, prowadzonymi na terenie Opolszczyzny kieruje naczelnik oddziałowego Biura Edukacji Publicznej IPN we Wrocławiu i pełnomocnik prezesa IPN ds. poszukiwań miejsc pochówku ofiar terroru komunistycznego, dr hab. Krzysztof Szwagrzyk.

Po zakończeniu ekshumacji, specjaliści ustalili, że odnalezione szczątki należą do młodych ludzi, którzy zginęli w latach 40. ubiegłego wieku. Ponadto, ze wstępnych ustaleń wynika, że śmierć nastąpiła gwałtownie, najprawdopodobniej na skutek strzałów oddanych z bliskiej odległości. Dowodem jest fakt, że badacze nie znaleźli ani jednej całej czaszki - wszystkie odnalezione czaszki były we fragmentach, z widocznymi śladami pęknięć.

Szczątki, na które natrafili pracownicy wrocławskiego Instytutu Pamięci Narodowej, znajdowały się w szambie, na terenie dawnej posiadłości Sharfenberg. Teraz kości trafią do Zakładu Medycyny Sądowej we Wrocławiu.

Instytut Pamięci Narodowej poszukuje szczątków ok. 150-200 partyzantów z oddziału Narodowych Sił Zbrojnych Henryka Flamego. Według badaczy, grupa ta została wymordowana w wyjątkowo okrutny sposób, a ślady miejsc ich pochówku zostały starannie zatarte. Na tę chwilę nie jest wiadome, czy odnalezione szczątki należą do tej grupy partyzantów.

Źródło: www.tvn24.pl,

Fot. udostępnione na commons.wikimedia.org 02.04.2011 przez Andros64.

Powrót

Dodaj Komentarz

  • Aby zapobiec spamowi, proszę wprowadzić widoczny na poniższym obrazku kod zabezpieczający w pole tekstowe pod obrazkiem.

    Kod zabezpieczający

    Odśwież

  • wyślij

Komentarze