Piątek 06.04.2012, godz. 10:29Wielki Piątek - dzień największej żałoby
Wielki Piątek w Kościele katolickim jest dniem największej żałoby oraz postu. Ponadto, Wielki Piątek jest jedynym dniem w roku, w którym nie odprawia się mszy świętej. Zamiast mszy jest liturgia, wyrażająca żałobę i przypominająca o męce, a także śmierci Jezusa Chrystusa. Jej centrum stanowi adoracja krzyża.
Wielki Piątek jest dniem wielkiego skupienia, powagi, a także wzmożonej pobożności. Jest to również dzień ścisłego postu.
Według zaleceń Kościoła, w Wielki Piątek powinno się zrezygnować z jedzenia mięsa oraz ograniczyć ilość spożywanych pokarmów. Zgodnie z zaleceniami, jedynie raz w ciągu całego dnia można zjeść większy posiłek (dania bezmięsne). Zdarza się, że osoby bardzo religijne przez cały dzień wstrzymują się od jedzenia i picia lub też piją tylko czystą wodę i spożywają małą ilość suchego chleba.
W świątyniach katolickich przygotowuje się oraz odwiedza Groby Pańskie. Podczas nabożeństwa wierni śpiewają pieśni o krzyżu i tajemnicy Komunii Świętej. Czytane są również odpowiednie fragmenty Pisma Świętego. Nabożeństwo, odprawiane w Wielki Piątek rozpoczyna się liturgią słowa, w której głównym elementem jest opis Męki Pańskiej według św. Jana. Wszyscy wierni skupiają się na rozważaniu biblijnego opisu Męki Pańskiej oraz śmierci Chrystusa na krzyżu, a następnie na adoracji i uczczeniu Krzyża Świętego.
Na zakończenie nabożeństwa, podczas uroczystej procesji, eucharystyczne ciało Chrystusa - Najświętszy Sakrament zostaje przenoszony do Grobu Pańskiego. Ciało Chrystusa niesione jest w osłoniętej welonem monstrancji i przechowywane tam do porannej niedzielnej mszy świętej rezurekcyjnej, czyli do Zmartwychwstania Chrystusa.
Wielki Piątek jest dniem największej i najgłębszej żałoby oraz postu. Wielki Piątek poświęcony jest przeżyciom, związanym z męką i śmiercią Chrystusa. Jest to dzień szczególnego skupienia oraz powagi.
Od początku XVII wieku, w sanktuarium w Kalwarii Zebrzydowskiej odprawiane jest Misterium Męki Pańskiej. Do Kalwarii Zebrzydowskiej przyjeżdżają dziesiątki tysięcy wiernych, którzy pragną uczestniczyć w tym niezwykłym wydarzeniu. W tym roku przyjechało tam blisko 100 tysięcy osób.
Misterium Męki Pańskiej rozpoczyna się we wczesnych godzinach porannych przy kaplicy Kajfasza. Stąd wyrusza procesja Drogi Krzyżowej do kościoła Ukrzyżowania, gdzie odbędzie się liturgia wielkopiątkowa. Po zakończeniu liturgii, Najświętszy Sakrament zostanie przeniesiony do kaplicy Grobu Pana Jezusa. Uroczystościom przewodniczy metropolita krakowski kardynał Stanisław Dziwisz.
Źródło: www.tvn24.pl, www.wiadomosci.onet.pl,
Fot. autorstwa The Yorck Project: 10.000 Meisterwerke der Malerei. DVD-ROM, 2002. ISBN3936122202. Distributed by DIRECTMEDIA Publishing GmbH.
Powrót