Polskie-Cmentarze.pl

Z prasy

Czwartek 29.08.2013, godz. 12:30Tablica pamiątkowa Antoniego Kaczorowskiego

Antoni Kaczorowski

W piątek, 30 sierpnia 2013 roku o godzinie 17.00 przy ulicy Piastów 14 w Szczecinie odbędzie się uroczystość odsłonięcia tablicy pamiątkowej aktora, śpiewaka i reżysera, Antoniego Kaczorowskiego.

Tablica upamiętniająca Antoniego Kaczorowskiego zostanie powieszona na ścianie kamienicy, w której mieszkał szczeciński artysta.

Ponadto, podczas uroczystości zostanie przedstawiona biografia Antoniego Kaczorowskiego.

Antoni Kaczorowski był polskim śpiewakiem, aktorem i reżyserem. L. Sempoliński mówił o nim, że "był niesłychanie ciekawym typem w ówczesnym światku teatralnym. Nie pozbawiony zdolności aktorskich i vis comica szarżował, ile się dało, i na scenie, i w życiu. W zasadzie aktor operetkowy, przerzucał się stosownie do okoliczności i potrzeby z operetki do rewii”.

Artysta uważany był za wielkiego oryginała, a jednocześnie człowieka niezwykle serdecznego, życzliwego i dowcipnego. Publiczność nazywała go "Królem humoru" lub "Mikadem śmiechu". Swoje występy rozpoczynał napisanym przez siebie "Entrée Kaczorowskiego".

Antoni Kaczorowski zmarł 3 lipca 1982 roku. Został pochowany na Cmentarzu Centralnym w  Szczecinie.

Źródło: cjg.gazeta.pl, encyklopedia.szczecin.pl,

Fot. udostępnione na encyklopedia.szczecin.pl 11.01.2011 przez użytkownika Busol, na licencji Creative Commons.

Powrót

Dodaj Komentarz

  • Aby zapobiec spamowi, proszę wprowadzić widoczny na poniższym obrazku kod zabezpieczający w pole tekstowe pod obrazkiem.

    Kod zabezpieczający

    Odśwież

  • wyślij

Komentarze