Polskie-Cmentarze.pl

Z prasy

Czwartek 10.11.2011, godz. 13:31Świętujemy niepodległość Polski

Article img

11 listopada 2011 roku obchodzimy 93. rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę. Niemal w każdym polskim mieście odbędą się uroczystości, upamiętniające to ważne wydarzenie.

Narodowe Święto Niepodległości jest polską uroczystością państwową, która obchodzona jest każdego roku w dniu 11 listopada. Święto zostało ustanowione jako „upamiętnienie rocznicy odzyskania przez Naród Polski niepodległego bytu państwowego”. W związku z tym, że do 1921 roku toczyły się walki o granice Polski, pierwsze formy świętowania odzyskania niepodległości pojawiły się dopiero w kolejnych latach. Należy jednak podkreślić, że większy nacisk kładziono na uczczenie sukcesów militarnych niż politycznych. Odsłaniano pomniki bohaterom walk o niepodległość, wręczano sztandary jednostkom wojskowym, odbywały się defilady oraz rewie wojskowe.

W listopadzie 1925 roku odbyło się uroczyste złożenie prochów Nieznanego Żołnierza pod arkadami Pałacu Saskiego. Do 1936 roku uroczystość była przede wszystkim świętem wojska. Dopiero 11 listopada 1937 roku obchodzony był jako święto państwowe – Dzień Niepodległości.

W latach wojny i okupacji oficjalne świętowanie było oczywiście niemożliwe. Polacy starali się jednak upamiętniać ten szczególny dzień. W 1946 roku święto 11 listopada zastąpił dzień 22 lipca (Narodowe Święto Odrodzenia Polski). W 1989 roku Sejm odrodzonej Rzeczypospolitej Polskiej przywrócił dzień 11 listopada jako Narodowe Święto Niepodległości.

Główne obchody święta, z udziałem władz państwowych odbywają się przed Grobem Nieznanego Żołnierza na Placu Józefa Piłsudskiego w Warszawie. Z pewnością jednak, niemal w każdym polskim mieście będziemy mogli uczestniczyć w uroczystościach, upamiętniających odzyskanie przez Polskę niepodległości. Będą: defilady, marsze, uroczyste złożenie kwiatów oraz zniczy, nabożeństwa oraz wystąpienia władz. 

Źródło: www.wojsko-polskie.pl, wwwkipedia.pl, www.wyborcza.pl,

Fot. umieszczone przez użytkownika Maksim, udostępnione na www.wikipedia.pl 25.03.2006 na licencji Creative Commons.

Powrót