Środa 15.02.2012, godz. 12:25Przedstawienie o Janie Karskim
Uczestnicy warsztatów teatralnych, organizowanych przez Instytut Karskiego w Rudzie Śląskiej przygotowują spektakl, przedstawiający sylwetkę Jana Karskiego. Projekt jest realizowany pod hasłem "Człowiek przez duże C".
Tematem teatralnego przedstawienia będzie życie oraz niezwykła, często bohaterska działalność znanego kuriera Polskiego Państwa Podziemnego, świadka Holocaustu, Jana Karskiego. Głównym celem tego przedsięwzięcia jest przybliżenie młodym ludziom historii oraz misji tego niezwykłego człowieka.
Projekt "Człowiek przez duże C" skierowany jest do ludzi w wieku 16 – 25 lat. Uczestnicy, wspólnie z profesjonalnymi animatorami teatralnymi będą pracować nad spektaklem o Janie Karskim. Co ważne, spektakl zostanie wystawiony w Rudzie Śląskiej, a także w Warszawie.
Dyrektor Instytutu Karskiego w Rudzie Śląskiej, Aleksander Maicher, podkreślał, że organizatorom zależy na tym, aby ukazać J. Karskiego jako młodego człowieka, który postawiony w obliczu wojny, musiał zmagać się z rozmaitymi, często przeciwstawnymi emocjami.
Każdy, kto chciałby wziąć udział w tym niezwykłym przedsięwzięciu, może przesyłać swoje zgłoszenia do 26 lutego 2012 roku.
Jan Karski urodził się 24 czerwca 1914 roku w Łodzi. Ukończył wydział prawa i dyplomację na Uniwersytecie Jana Kazimierza we Lwowie. W 1939 roku został zatrudniony w Ministerstwie Spraw Zagranicznych.
Podczas napaści sowieckiej na Polskę, trafił do niewoli. W listopadzie 1939 roku udało mu się uciec z niemieckiego transportu jeńców, dotarł do Warszawy, a następnie podjął działalność konspiracyjną. Od 1940 roku brał udział w misjach kurierskich władz podziemnych do rządu polskiego na uchodźstwie we Francji. Działał w Biurze Propagandy i Informacji Komendy Głównej AK, a także we Froncie Odrodzenia Polski.
Jan Karski był kurierem i emisariuszem politycznym. W podziemiu działał pod pseudonimami "Witold", Piasecki, Kwaśniewski, czy Kucharski. Dwukrotnie, w tajemnicy przed administracją niemiecką, udawał się do getta warszawskiego. W 1942 roku odbył najważniejszą misję – do Wielkiej Brytanii. Podczas misji, jako naoczny świadek, zdawał relacje z eksterminacji Żydów. Ponadto, informował o strukturze, organizacji, a także funkcjonowaniu Państwa Podziemnego w okupowanej Polsce. Na podstawie obserwacji Jana Karskiego powstał raport o Holokauście.
Po zakończeniu wojny został zatrudniony na Uniwersytecie Georgetown w Waszyngtonie, gdzie wykładał stosunki międzynarodowe i teorię komunizmu. Jan Karski napisał także monografię "Great Powers and Poland (1918 – 1945). W 1994 roku otrzymał honorowe obywatelstwo Państwa Izrael. Rok później został odznaczony Orderem Orła Białego. Co ciekawe, aż osiem uniwersytetów amerykańskich oraz polskich uhonorowało go doktoratami honoris causa. W 1996 roku powstał film dokumentalny o życiu Jana Karskiego, pod tytułem "Moja misja" Waldemara Piaseckiego i Michała Fajbusiewicza. Dwa lata później otrzymał nominację do Pokojowej Nagrody Nobla.
Źródło: www.katowice.gazeta.pl, www.dziennikzachodni.pl, www,wikipedia.pl,
Fot. autorstwa E. Thomasa Wood, udostępnione przez Szczebrzeszynski, na www.wikipedia.pl 14.07.2010 na licencji Creative Commons.
Powrót