Polskie-Cmentarze.pl

Z prasy

Piątek 26.10.2012, godz. 10:35Apel o pośmiertne odnaczenie Przemysława Gintrowskiego

Przemysław Gintrowski

 Stowarzyszenie Wolnego Słowa wystosowało list do Prezydenta RP z prośbą o pośmiertne odznaczenie Przemysława Gintrowskiego Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski. Organizacja chce uhonorować wybitnego muzyka "za działalność opozycyjną w latach 1976-1989 oraz za całokształt działalności artystycznej". 

List do Prezydenta RP, Bronisława Komorowskiego wystosował prezes zarządu Stowarzyszenia Wolnego Słowa, Wojciech Borowik. W liście wymienia szereg zasług Przemysława Gintrowskiego.

W liście można przeczytać, że "Gintrowski był kompozytorem muzyki filmowej - przez następne dziesięć lat stworzył muzykę do ponad dwudziestu filmów fabularnych i seriali" i "koncertował poza oficjalnymi scenami (m.in. w pomieszczeniach warszawskiego Muzeum Archidiecezji)". Prezes zarządu SWS podkreśla również, że "Życie codzienne Gintrowskiego było całkowicie podporządkowane działalności podziemnej, przykładem dyspozycyjności była gotowość do prowadzenia koncertów organizowanych ze względów bezpieczeństwa jedynie z kilkugodzinnym wyprzedzeniem".

Przemysław Gintrowski urodził się 21 grudnia 1951 roku w Stargardzie Szczecińskim. Będąc w liceum, założył zespół muzyczny Między Niebem a Ziemią, z którym wykonywał utwory takich zespołów, jak The Doors czy Rolling Stones. Z czasem, grupa zaczęła pisać własne teksty.

Przemysław Gintrowski pracował jako kompozytor muzyki filmowej. W latach 80. stworzył muzykę do ponad dwudziestu filmów fabularnych oraz seriali. Jako przykład można tu przytoczyć znany polski serial "Zmiennicy". Najczęściej, piosenki jego autorstwa opierały się na tekstach Jacka Kaczmarskiego, Zbigniewa Herberta, Tomasza Jastruna, czy Tadeusza Nowaka.

Przemysław Gintrowski zmarł 20 października 2012 roku w Warszawie. Pogrzeb Przemysława Gintrowskiego odbędzie się 29 października 2012 roku o godzinie 12.00. Kompozytor zostanie pochowany na Cmentarzu Wilanowski w Warszawie.

Źródło: www.tvn24.pl,

Fot. autorstwa Piotra Koseli, udostępnione na wikipedia.pl 21.04.2010 na licencji Creative Commons.

Powrót

Dodaj Komentarz

  • Aby zapobiec spamowi, proszę wprowadzić widoczny na poniższym obrazku kod zabezpieczający w pole tekstowe pod obrazkiem.

    Kod zabezpieczający

    Odśwież

  • wyślij

Komentarze