Polskie-Cmentarze.pl

Z branży

Czwartek 19.01.2012, godz. 12:54Zmiany na polskich cmentarzach

Article img

Wraz z nowym rokiem, na wielu polskich cmentarzach, zarządcy chcieliby wprowadzić kilka zmian – przede wszystkim związanych z kosztami oferowanych usług cmentarnych. Podwyżka cen miejsc pochówku, czy zwiększenie opłat za wjazd na teren nekropolii, to tylko niektóre z nich. Zaczynamy od Szczecina i Opola.

Opłaty cmentarne w Opolu

Jedną z proponowanych podwyżek na opolskich cmentarzach komunalnych jest podniesienie cen za miejsce do pochówku. Obecnie, za miejsce do pochówku, wykupione przed pogrzebem trzeba zapłacić 150 – 200 zł, a wykupione jeszcze za życia – 300 – 400 zł. Jeżeli radni zgodzą się z proponowaną przez prezydenta miasta podwyżką, za miejsca te trzeba będzie zapłacić odpowiednio 300 i 600 zł.Podwyżki będą dotyczyć także miejsc, które są przeznaczone na złożenie urn. Koszty te zostaną podniesione z 200 zł do 500 zł.

Prezes opolskiego Zakładu Komunalnego, Andrzej Czajkowski możliwość wprowadzenia podwyżek tłumaczy wysokimi kosztami utrzymania cmentarzy. Podkreśla, że "w ciągu roku spółka wydaje na utrzymanie cmentarzy o milion złotych więcej, niż otrzymuje z opłat". Jednocześnie zaznacza, że wciąż rosną koszty, związane z utrzymaniem czystości na terenie nekropolii, remontami i wszelkimi innymi pracami cmentarnymi. Warto dodać, że pobierane opłaty dotyczą okresu 20 lat.

To jednak nie koniec zmian cen usług cmentarnych. Postanowiono bowiem, że zostanie wprowadzona opłata administracyjna, pobierana za każdy pogrzeb. Opłata – w wysokości 150 zł – ma być uiszczana przez zakład pogrzebowy, który zajmuje się organizacją danego pogrzebu oraz pochówkiem. Zakład Komunalny w Opolu wyjaśnia wprowadzenie opłaty administracyjnej tym, że pracownicy zakładu pogrzebowego korzystają z infrastruktury nekropolii. Ponadto, zanim zakład pogrzebowy dokona pochówku, pracownicy Zakładu Komunalnego muszą wykonać szereg czynności, np. sprawdzić, czy firma pogrzebowa nie uszkodziła czegoś na cmentarzu. Przedstawiciele niektórych opolskich zakładów pogrzebowych podkreślają, że nie rozumieją wprowadzenia opłaty administracyjnej (którą kilka lat wcześniej Zakład Komunalny wycofał), jak również dodają, że opłata może odbić się na klientach pogrzebówki.

W przyszłym tygodniu, opolscy radni zdecydują, czy wyższe opłaty cmentarne wejdą w życie.

Opłaty za wjazd na teren cmentarza w Szczecinie

Zmiany, związane z kosztami wjazdu na teren cmentarza wprowadza na Cmentarzu Centralnym w Szczecinie Zakład Usług Komunalnych. Dokładnie chodzi o karnety, które będą uprawniać do niemal bezpłatnego wjazdu samochodem na teren nekropolii. Takie karnety będą przysługiwać osobom niepełnosprawnym, a także osobom powyżej 80 roku życia (obecna granica – 75 lat). 

Ponadto, podrożeją jednorazowe przepustki dla samochodów, a po drogach gruntowych będą mogły jeździć jedynie karawany. Na drogach tych zostaną założone specjalne blokady, które będą zdejmowane jedynie dla przejazdu karawanów. Na tę chwilę nie wiadomo, o ile podrożeją jednorazowe przepustki dla cywilnych aut. Dodajmy, że obecnie jest to kwota w wysokości 15 zł (w przypadku pogrzebu) oraz 30 zł.

Andrzej Sumisławski, dyrektor Zakładu Usług Komunalnych chce w ten sposób ograniczyć ruch samochodów na Cmentarzu Centralnym. Jednocześnie zaznaczył, że w poprzednim roku, na remont dróg (zniszczonych właśnie przez natężony ruch aut) na nekropolii przeznaczono około 500 tys. zł. Ponadto, samochody stanowią pewne zagrożenie dla osób, które pieszo poruszają się na terenie cmentarza. A co chyba najważniejsze – odgłosy jadących samochodów naruszają spokój osób, odwiedzających groby swoich bliskich i chcących w spokoju oddać się zadumie.

Blokady na drogach gruntowych zostaną założone w następnym tygodniu, a podwyżki opłat cmentarnych – wprowadzone wiosną.

Źródło: A. Pawlak, www.opole.gazeta.pl 19.01.2012, A. Łukaszuk, www.szczecin.gazeta.pl 19.01.2012,

Fot. autorstwa Mateusza War., udostępnione na www.wikipedia.pl 01.10.2012 na licencji Creative Commons.

Tagi: cmentarz cmentarz

Powrót