Polskie-Cmentarze.pl

Z branży

Poniedziałek 17.10.2011, godz. 13:56Zdewastowane cmentarze

Article img

Niestety, ostatnio coraz częściej słyszymy o aktach dewastacji dokonywanych na polskich cmentarzach. Zniszczone nagrobki, połamane krzyże, porozbijane wazony i znicze – to tylko część szkód, jakich dokonują wandale.

W nocy ze środy na czwartek (12 – 13 października) chuligani zdewastowali groby, znajdujące się na cmentarzu komunalnym w Legnicy. Zniszczonych zostało ponad 50 pomników, z czego większość stanowią groby dzieci.

Do policji trafiły zgłoszenia o połamanych krzyżach, często odwróconych do góry nogami, zniszczonych tablicach nagrobkowych, a także rozbitych wazonach. Obecnie funkcjonariusze policji szacują straty nocnej dewastacji cmentarza oraz prowadzą czynności, które mają doprowadzić do zatrzymania sprawców zniszczenia nekropolii.

Do podobnego zdarzenia doszło w nocy, z soboty na niedzielę (22 – 23 października) na cmentarzu w Pęczniewie, w województwie łódzkim. Prawdopodobnie, zniszczonych może być nawet 100 nagrobków, a koszty ich naprawy szacuje się na około 100 tysięcy złotych.

Nieznani sprawcy poprzewracali płyty nagrobne, wyrwali krzyże oraz elementy ozdobne pomników. Policja kontaktuje się z osobami pokrzywdzonymi, szacuje straty i prowadzi wszelkie działania, mające na celu ustalenie sprawców oraz ich zatrzymanie.

Funkcjonariusze policji apelują do wszystkich osób, które mogły być świadkami dewastacji nekropolii lub posiadają informacje, które mogą przyczynić się do zatrzymania sprawców, o kontakt z Komendą Powiatową Policji w Poddębicach - numer telefonu 43 678 94 11 lub 997/112.

Źródło: www.wyborcza.pl, www.tvn24.pl,

Fot. autorstwa Kapitela, udostępnione na www.wikipedia.pl 30.10.2010.

Tagi: cmentarz cmentarz

Powrót