Polskie-Cmentarze.pl

Z branży

Środa 17.08.2011, godz. 10:27W Gorzowie Wlkp. mieszkańcy protestują przeciwko budowie krematorium

Article img

W Gorzowie Wielkopolskim powstał plan budowy krematorium. Inwestor – firma Products - jeszcze w tym roku chciałby uzyskać wszelkie niezbędne dokumenty, potrzebne do rozpoczęcia inwestycji. Jednak mieszkańcy domów, obok których stanąć ma krematorium, zgłaszają sprzeciw.  

Krematorium miałoby powstać przy cmentarzu na ul. Żwirowej. Gorzowska nekropolia, która funkcjonuje blisko 50 lat, skupia groby ponad 31 tysięcy osób. Domy, które sąsiadują z cmentarzem, stawiane były o wiele później, więc nikt wtedy nie protestował przeciwko nekropolii. Ponadto, gdy już kilka lat temu urzędnicy wspominali o konieczności budowy krematorium, wśród mieszkańców również nie było słychać słów krytyki. Może myśleli, że temat „rozejdzie się po kościach”?

Jednak, gdy plany powoli zaczęły przeradzać się w rzeczywistość, mieszkańcy zaczęli wyrażać swój protest wobec tego pomysłu. Mimo sprzeciwu, procedury dotyczące inwestycji są już w toku, a urzędnicy gorzowskiego Urzędu Miasta opracowują warunki zabudowy. Inwestor chciałby do końca tego roku  uzyskać  wszelkie  zezwolenia   na   rozpoczęcie  budowy.  Jeśli  wszystko  pójdzie  zgodnie  z planem, to przedsięwzięcie rozpocznie się w roku 2012. Problemem są jednak ciągłe protesty mieszkańców, którzy nie chcą, aby obok ich domów powstało krematorium. Jeśli właściciele mieszkań będą się odwoływać od ewentualnych pozwoleń na budowę, wtedy sprawa może przeciągać się w czasie. A to nie jest korzystne dla inwestora.

Dlaczego gorzowianie protestują przeciwko temu przedsięwzięciu? Przede wszystkim obawiają się wyziewów z kominów krematoryjnych, brzydkiego zapachu, czy chociażby tego, że z powodu „takiego” sąsiedztwa, wartość rynkowa ich domów drastycznie spadnie. Inni zaznaczają, że można krematorium wybudować z innej strony cmentarza, a nie przy domach. Jednak to wydaje się być niemożliwe, ponieważ firma wykupiła już tę konkretną działkę, co wiązało się oczywiście z dość sporymi kosztami.

Wszystkim tym, którzy negatywnie wypowiadają się na temat powstania krematorium przy gorzowskim cmentarzu, przedstawiciele firmy Products odpowiadają, że system spopielania zwłok będzie nowoczesny, certyfikowany, a dym poddany będzie wielokrotnemu i bardzo dokładnemu filtrowaniu. Dodają także, że działalność krematorium nie niesie za sobą żadnych nieprzyjemności, czy uciążliwości.

Dodajmy, że nie wszystkie osoby, które  mieszkają  przy  ul.  Żwirowej  są  przeciwni  inwestycji.  Niektórzy  nawet  chcieliby  w nowym krematorium zostać spopieleni.

W ciągu kilku miesięcy urzędnicy Urzędu Miasta w Gorzowie Wlkp. przygotują dokumenty dotyczące warunków zabudowy.

Źródło: strefabiznesu.gazetalubuska.pl

Fot. www.wikipedia.pl, 29.04.2009.

Powrót