Polskie-Cmentarze.pl

Z branży

Wtorek 20.09.2011, godz. 16:03Światowe Targi Funeralne

Article img

W maju i czerwcu, w różnych zakątkach świata, odbyły się najważniejsze Targi Funeralne. Poniżej przedstawiamy skrót tego, co wydarzyło się i co można było zobaczyć na światowych wystawach branży pogrzebowej.

(cały tekst, autorstwa Marka Jurkowicza, dostępny jest w: "Memento" 2011, nr 4, s. 16 - 19.)

Targi Asia Funeral Expo 2011 w Hong Kongu to największe i najważniejsze na terenie Azji Targi Funeralne. W tym roku odbyły się w dniach 19 – 21 maja. To już czwarta edycja tego typu wystawy. Targi, na powierzchni 5000 m², zgromadziły 130 wystawców z 13 państw, m.in. z: Australii, Tajwanu, Wielkiej Brytanii, Francji, Stanów Zjednoczonych, Korei, czy Niemiec.

Zwiedzający mogli obejrzeć zarówno standardowe i sprawdzone rozwiązania dla branży pogrzebowej, jak również produkty technologicznie innowacyjne. Wśród tradycyjnych modeli trumien, czy akcesoriów pogrzebowych, można było zobaczyć trumnę ze szkła, trzciny cukrowej, czy odpadów tekturowych. Spore zainteresowanie wzbudziły biodegradowalne urny, przeznaczone do pochówku w wodzie. Wykonane są z nietoksycznego papieru, a dzięki specjalnej konstrukcji tylko przez chwilę pływają na powierzchni wody, a następnie zanurzają się w głębinach wód. W ciągu trzech dni łączą się z wodnym ekosystemem. Wystawcy przedstawili także żelatynowe urny, tuby do rozsypywania prochów oraz dziecięce trumny w kształcie niemowlęcych łóżeczek. Nie zabrakło także intrygujących gadżetów, jak np. różowe czekoladki w kształcie malutkich trumienek.

Zdjęcia z Targów w Hong Kongu można zobaczyć tutaj.

W dniach 27 – 29 maja 2011 roku w Dreźnie, na największej Targowej Hali odbyły się VI targi Branży Pogrzebowej i Techniki Cmentarnej PIETA 2011. Na powierzchni 7000 m² zaprezentowało się 103 wystawców, m.in. z: Polski, Włoch, Holandii, Filipin, czy Hiszpanii.

Na Targach można było zapoznać się z oryginalnymi projektami urn, nowoczesnymi wzorami wybić trumiennych, czy technikami balsamowania. Przedstawiono także najnowsze, luksusowe modele karawanów. Oprócz tego, firma z Filipin zaproponowała drewniane urny, robione ręcznie. Projekty szkatułek na szczątki ludzkie zostały wykonane z klonu cukrowego, olejowanego hebanu, malajskiego drewna, palisandru oraz orzecha. Dodatkowo, urny ozdobione są kryształkami Swarovskiego. Koszt takiej nietypowej urny to około 2000 euro.

Zainteresowaniem cieszyło się również stoisko firmy holenderskiej, która zaproponowała biżuterię z 14 – karatowego złota lub srebra...z odciskiem palca bliskiej osoby. Cena za wykonanie takiej biżuterii (np. wisiorek, medalion) zaczyna się od 92 euro.

Na targach, jedno z wydawnictw, zaproponowało literaturę dla najmłodszych, dzięki której dzieci będą mogły zrozumieć wszelkie sprawy, związane ze śmiercią.

Wystawca z Polski – firma Inmemorias z Cigacic zaprezentowała zdjęcia nagrobne w technologii akrylowej.

Brytyjska Krajowa Wystawa Funeralna odbywała się dopiero po raz trzeci, a już trafiła na listę czterech najbardziej liczących się międzynarodowych branżowych imprez targowych. Na targach, które odbyły się w dniach 10 – 12 czerwca 2011 roku, zaprezentowało się dwustu wystawców.

Najwięcej oglądających było w „Wiosce Innowacji”, gdzie trzydzieści firm prezentowało się po raz pierwszy lub też przedstawiało produkty, które wcześniej nie były znane w branży pogrzebowej. Ciekawe rozwiązanie zaproponowała firma Apt Innovative Product, która zaprezentowała specjalny uchwyt do umieszczania urn w grobie. Ma to stanowić alternatywę dla dość drogich wind. Włoska firma Artistico Urns oferowała repliki urn, wykonanych według XVII i XVIII – wiecznych wzorów. Kilka firm wystawiło biżuterię, ze specjalnie wydzielonym miejscem na odrobinę prochów bliskiej osoby. Były też ogrodowe monumenty z przestrzenią na urnę i specjalistyczne preparaty do pielęgnacji powłoki lakierniczej karawanów. Na targach byli obecni producenci ekologicznych trumien i urn, wykonanych z bambusa, liści bananowca, wierzby oraz wikliny.

Wystawcy oferowali także usługi: rozsypywania prochów w dzikich i malowniczych zakątkach świata, rozsypywania z ziemi, wody, powietrza, planowanie pogrzebów oraz specjalistyczna pomoc dla osób, będących w żałobie.

Jedenasta edycja Targów Produktów i Usług Funeralnych – FUNERMOSTRA w Walencji odbyła się w dniach 8 – 10 czerwca 2011 roku. Na powierzchni 2342 m² swoje produkty przedstawiły 153 firmy, z czego co czwarta była z Włoch, Francji i Stanów Zjednoczonych.

Tegoroczne targi obfitowały w propozycje proekologiczne, np. urny, które ulegają szybkiemu rozkładowi, czy kartonowe trumny z nadrukami imitującymi drewno. Uwagę zwracały nowoczesne karawany. Nowością był przenośny zakład pogrzebowy – dla ofiar katastrof naturalnych. Ciekawostką były także nowoczesne ubiory służb pogrzebowych oraz różnorodne propozycje upamiętnienia zmarłych zawodników i kibiców na obiektach sportowych.

W targach wzięły udział firmy, które specjalizują się w terapiach osób, będących w żałobie.

Źródło: Marek Jurkowicz, "Memento" 2011, nr 4, s. 16 - 19.

Powrót