Polskie-Cmentarze.pl

Z branży

Piątek 21.01.2011, godz. 14:03Podtopione groby na cmentarzu centralnym w Szczecinie

Article img

Pisaliśmy niedawno, że jest problem z podtopionymi grobami na nowym cmentarzu w Zielonej Górze. Okazuje się, że dotyczy on również innych polskich cmentarzy. Kilka dni temu zatopionymi grobami zostały zaskoczone rodziny osób pochowanych na Cmentarzu Centralnym w Szczecinie.

Niestety nagła odwilż i wciąż zamarznięty grunt spowodował, że woda nie miała gdzie spłynąć.Tym samym groby się zapadły, a w ich miejscu powstały bajora z wodą.

"Wszyscy wiedzą, że nagła odwilż spowodowała liczne podtopienia, ale taki widok przyprawia po prostu o gęsią skórkę. Sfotografowane groby znajdują się w nowej kwaterze, są więc całkiem świeże. Bliscy, którzy niedawno pochowali swoich zmarłych doznają szoku widząc w jakim stanie znajduje się miejsce ostatniego spoczynku ich krewnego" - napisała @Magdalena. "Fakt podtopienia grobów ma także inny wymiar. Płynąca przez groby wartkim strumieniem woda wymywa je i niesie ze sobą wiele substancji pochodzących z rozkładających się ciał. Stwarza to pewnie zagrożenie epidemiologiczne. Mało tego, kilka metrów wyżej od miejsca, gdzie robione były te zdjęcia, trumna po prostu wypłynęła!" - stwierdziła @Magdalena.

Woda została już usunięta, ale jak mówi rzecznik ZUK Monika Bąk - W celu eliminacji podobnych zdarzeń rozważamy możliwość ułożenia drenażu w powstałym obniżeniu, teren będzie też całkowicie i codziennie monitorowany - informuje Bąk. Rzeczniczka zapewnia również, iż nie ma obaw co do zagrożenia epidemiologicznego. "Nie sądzę by było to możliwe" - stwierdziła pani Monika Bąk argumentując, że ze względu na utrzymującą się tam zamarzniętą ziemię, woda nie przecieka w głąb gruntu.

Rodziny, których groby najbliższych zostały zniszczone, mogą zgłaszać się do administracji Cmentarza Centralnego. Kwestie odszkodowań, będą rozpatrywane indywidualnie.

Źródło: http://kontakt24.tvn.pl/temat,woda-podtapia-groby-quot-bliscy-doznaja-szoku-quot-,65614.html

Powrót