Polskie-Cmentarze.pl

Z branży

Środa 01.06.2011, godz. 16:13NECROEXPO 2011 – najważniejsza wystawa polskiej branży

Article img

Premiery nowych modeli trumien, drewniane i metalowe urny w różnych kolorach i kształtach, nowoczesne systemy komputerowe do obsługi pogrzebów czy zarządzania cmentarzami oraz lasery do grawerowania napisów na trumnach i urnach. To zaledwie kilka z ciekawostek i nowości, jakie można będzie zobaczyć od 3 do 5 czerwca na największych w Polsce targach branży pogrzebowej i cmentarnej w Targach Kielce.

Czwarta edycja NECROEXPO zgromadzi 100 wystawców z całej Polski, ale także Szwecji, Włoch, Hiszpanii, Belgii, Ukrainy, Niemiec i Francji. Swoje najnowsze produkty zaprezentują firmy zajmujące się produkcją trumien, sarkofagów, urn oraz innych akcesoriów związanych z obrządkiem pogrzebowym. Wystawa jest jedną z niewielu okazji w kraju do zapoznania się z kompleksową ofertą branży począwszy od usług transportowych, poprzez prowadzenie ceremonii pogrzebowych, a na projektowaniu, utrzymaniu oraz administracji cmentarzy kończąc.

Wśród nowości znajdą się m.in. trumny firmy Stoltur, których innowacyjne atuty producent trzyma na razie w tajemnicy, drewniane urny na stoisku Anmar oraz najnowocześniejsze maszyny laserowe do grawerowania prezentowane przez Grav-Tech. Ponadto TuSoft Systemy Informatyczne pokaże oprogramowanie skierowane jest do szeroko rozumianej branży funeralnej w Polsce. Funeral System pozwala usystematyzować procesy organizacyjne oraz usprawnia obsługę klienta. Od momentu pojawienia się klienta w firmie zostają wprowadzone do programu wszystkie dane potrzebne do obsługi pogrzebu, które zapisywane są w bazie danych. Na ich podstawie można wydrukować niezbędne dokumenty, takie jak podsumowanie zlecenia, kosztorys zlecenia, wniosek do ZUS, KRUS i MSWiA, upoważnienia, pełnomocnictwo, oświadczenia, zezwolenia na kremację czy zlecenie przewozu osoby zmarłej.

NECROEXPO to jednak nie tylko stoiska. Osoby pracujące w branży pogrzebowej mogą zgłębiać tu swoją wiedzę niemal z każdej dziedziny związanej z ich pracą zawodową. W programie wystawy znajdują się między innymi z zakresu zasad finansowania obiektów zabytkowych i miejsc pamięci w ramach programów unijnych oraz kompetencji Ministerstwa Kultury, profesjonalnego administrowania cmentarzami czy sposobów podwyższenia rentowności usług pogrzebowych. Spotkania poświęcone zostaną również w dużej mierze tanatokosmetyce, a w szczególności zabezpieczaniu zwłok, nowym technikom balsamacji, kosmetyce pośmiertnej i wizażowi, rekonstrukcji pośmiertnej i czasowej konserwacji zwłok. Szkolenia organizowane przez Polskie Centrum Balsamacji i Tanatokosmetologii pozwolą przygotować pracowników firm pogrzebowych i prosektoriów lub udoskonalić ich umiejętności w Profesjonalnym i godnym przygotowaniu zwłok do pochówku – kremacji –transportu.

Ponadto targom towarzyszyć będzie Giełda Używanych Karawanów i Melexów oraz Wystawa Fotograficzna „Cmentarz Stary”. Na wystawie pokazane zostaną prace 14 artystów fotografików, zarówno profesjonalistów, jak i amatorów, którzy aktywnie działają na fotograficznych forach i serwisach internetowych. Zdjęcia zostały wykonane podczas pleneru na Cmentarzu Starym w Kielcach w połowie września 2010 r.

Współorganizatorem IV Międzynarodowych Targów Branży Pogrzebowej i Cmentarnej jest Polska Izba Pogrzebowa.

Justyna Gawęcka

Targi Kielce

Kielce, 1 czerwca 2011 roku

Powrót