Polskie-Cmentarze.pl

Z branży

Wtorek 27.09.2011, godz. 09:42Krematorium w Radomiu

Article img

Na cmentarzu komunalnym na Firleju w Radomiu powstanie krematorium. Miejscy radni wyrazili zgodę na wydzierżawienie prywatnemu przedsiębiorcy część nekropolii. Inwestycja ma zostać oddana do użytku w 2014 roku.

Obecnie, na wydzierżawionym terenie znajduje się betoniarnia, która oczywiście zostanie poddana rozbiórce. W jej miejscu powstanie nowy obiekt – spopielarnia.

Inwestor, Zbigniew Zawadzki już wcześniej chciał wybudować krematorium. Jednak swoje przedsięwzięcie lokalizował na terenie za cmentarzem rzymsko – katolickim. Na takie rozwiązanie nie zgodzili się jednak okoliczni mieszkańcy, którzy wysłali petycję do prezydenta miasta, z ponad 450 podpisami. Wiceprezydent Radomia namawiał przedsiębiorcę na inną lokalizację i wskazywał właśnie cmentarz komunalny na Firleju.

W poniedziałek, 26 września, na miejskiej sesji, radni zgodzili się na zawarcie w trybie bezprzetargowym umowy dzierżawy terenu na okres 20 lat. W uzasadnieniu uchwały można przeczytać, że przedsięwzięcie przyczyni się do powstania nowych miejsc pracy, inwestor zadeklarował zatrudnienie 5 - 10 osób, w zależności od tego, jakie będzie zapotrzebowanie na kremację zwłok.

W samym Radomiu, jak i jego okolicach nie ma żadnego krematorium. Będzie to więc duże ułatwienie, ponieważ teraz trzeba transportować zwłoki do Warszawy albo Łodzi.

Źródło: www.radom.gazeta.pl,

Fot. autorstwa Voytka S, udostępnione na www.wikipedia.pl 3.05.2006 na licencji Creative Commons.

Powrót